جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 5 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Vakilniya M, Zeinali A. Impact of Primary School Plays on Decrease Depression, Anxiety and Social Avoidance of Students with Intellectual and Developmental Disabilities. mejds. 2020; 10 :5-5
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-933-fa.html
وکیل نیا مهرناز، زینالی علی. تأثیر بازی‌های دبستانی بر کاهش افسردگی و اضطراب و دوری‌گزینی اجتماعی دانش‌آموزان مبتلا به نارسایی‌های رشدی و ذهنی. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :5-5

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-933-fa.html


1- واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد ارومیه
2- واحد ارومیه، دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (769 مشاهده)
زمینه و هدف: دانش‌آموزان مبتلا به نارسایی‌های رشدی و ذهنی به‌دلیل مواجهه با چالش‌های زیاد دارای مشکل‌های روان‌شناختی ازجمله افسردگی و اضطراب و دوری‌گزینی اجتماعی هستند. این پژوهش با هدف بررسی تأثیر بازی‌های دبستانی بر کاهش افسردگی و اضطراب و دوری‌گزینی اجتماعی دانش‌آموزان مبتلا به نارسایی‌های رشدی و ذهنی انجام شد.
روش‌بررسی: پژوهش حاضر مطالعه‌ای نیمه‌آزمایشی با طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه کنترل بود. جامعهٔ این پژوهش را همهٔ دانش‌آموزان مبتلا به نارسایی‌های رشدی و ذهنی مقطع ابتدایی شهر ارومیه در سال تحصیلی۹۶-۱۳۹۵ تشکیل دادند. درمجموع تعداد ۳۰ نفر با روش نمونه‌گیری دردسترس انتخاب شده و به‌طور تصادفی در دو گروه مساوی قرار گرفتند. گروه آزمایش ۲۱ جلسه، به‌صورت سه بار در هفته با روش بازی‌های دبستانی آموزش دید. هر دو گروه پرسشنامهٔ اضطراب و افسردگی و خلق اسبنسن و همکاران (۲۰۰۳) را به‌عنوان پیش‌آزمون و پس‌آزمون تکمیل کردند. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخهٔ ۱۹ و با روش‌های تحلیل کوواریانس چندمتغیری و تک‌متغیری تحلیل شدند.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد بین گروه‌ها در هر سه متغیر افسردگی و اضطراب و دوری‌گزینی اجتماعی تفاوت معناداری وجود داشت. به‌عبارتی بازی‌های دبستانی به‌طورمعناداری باعث کاهش افسردگی و اضطراب و دوری‌گزینی اجتماعی دانش‌آموزان مبتلا به نارسایی‌های رشدی و ذهنی شد (۰٫۰۱>p).
نتیجه‌گیری: باتوجه به نتایج حاصل، بازی‌های دبستانی می‌تواند به‌‌عنوان روشی کارآمد و کاربردی توسط مشاوران و روان‌شناسان بالینی و درمانگران برای کاهش ویژگی‌های روان‌شناختی منفی ازجمله افسردگی و اضطراب و دوری‌گزینی اجتماعی استفاده شود.
متن کامل [PDF 410 kb]   (159 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1396/8/30 | پذیرش: 1397/1/31

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb