جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 117 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Moghadampasha A, Naderi F, Moradimanesh F, Zargarshirazi F. The Effects of Mindfulness-Based Metacognitive Therapy on Weight-Related Lifestyle, Hemoglobin A1C, and Leptin in Overweight Women. mejds. 2020; 10 :117-117
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-2014-fa.html
مقدم پاشا اعظم، نادری فرح، مرادی منش فردین، زرگر شیرازی فریبا. تعیین اثربخشی درمان فراشناختی مبتنی‌بر ذهن‌‌آگاهی بر سبک زندگی مؤثر بر وزن، هموگلوبین A1C و لپتین در زنان فزون‌وزن. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :117-117

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-2014-fa.html


1- گروه روان‌شناسی سلامت، واحد بین‌‌الملل خرمشهر-خلیج فارس، دانشگاه آزاد اسلامی
2- گــروه روان‌شناسی، واحـد اهواز، دانشـگاه آزاد اسـلامی
3- گــروه روان‌شناسی، واحـد دزفول، دانشـگاه آزاد اسـلامی
4- گــروه روان‌شناسی، واحـد آبادان، دانشـگاه آزاد اسـلامی
چکیده:   (499 مشاهده)
زمینه و هدف: در دهه‌‌های اخیر چاقی و اضافه‌وزن به‌عنوان تهدیدی جدی در سراسر جهان معرفی شده‌ و با شیوع بیماری‌‌های مزمن مانند دیابت نوع دو و پرفشارخونی و بیماری‌‌های قلبی-عروقی همراه است. پژوهش حاضر با هدف اثربخشی درمان فراشناختی مبتنی‌بر ذهن‌‌آگاهی، بر سبک زندگی مؤثر بر وزن و هموگلوبین A1C و لپتین در زنان فزون‌وزن انجام‌ شد. 
روش‌بررسی: روش پژوهش نیمه‌آزمایشی با طرح پیش‌‌آزمون و پس‌‌آزمون با یک گروه آزمایش و یک گروه گواه بود. جامعهٔ آماری تمامی زنان دارای اضافه‌‌وزن با BMI بین ۲۵ تا ۳۰ و مراجعه‌‌کننده به یک‌کلینیک تغذیه در شهر مشهد در سال ۱۳۹۷ بودند. از بین آن‌‌ها با استفاده از نمونه‌‌گیری هدف‌مند ۳۰ نفر به‌صورت تصادفی انتخاب شده و به‌تصادف در یک گروه آزمایش و یک گواه جایگزین شدند. پس‌ از آن هر دو گروه پرسشنامهٔ‌‌ سبک زندگی مؤثر بر وزن (کلارک و همکاران، ۱۹۹۱) را تکمیل کردند و آزمایش‌‌های اندازه‌‌گیری سطح لپتین و هموگلوبین A1C از آن‌‌ها گرفته شد. سپس برنامهٔ درمان فراشناختی مبتنی‌بر ذهن‌‌آگاهی (ولز، ۲۰۰۵) بر گروه آزمایش اجرا شد؛ اما گروه گواه تحت هیچ برنامهٔ درمانی قرار نگرفت. داده‌‌ها با استفاده از نرم‌‌افزار SPSS نسخهٔ ۲۴ و روش تحلیل کوواریانس تحلیل شدند.
یافته‌‌ها: یافته‌های پژوهش نشان داد، درمان فراشناختی مبتنی‌بر ذهن‌‌آگاهی بر متغیرهای سبک زندگی مؤثر بر وزن و هموگلوبین A1C و لپتین تأثیری معنادار دارد (۰٫۰۰۱>p).
نتیجه‌‌گیری: براساس یافته‌‌های این پژوهش می‌‌توان از درمان فراشناختی مبتنی‌بر ذهن‌‌آگاهی درجهت بهبود سبک زندگی مؤثر بر وزن و هموگلوبین A1C و لپتین در زنان فزون‌وزن استفاده کرد. 
متن کامل [PDF 488 kb]   (70 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/2/25 | پذیرش: 1399/3/31

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb