جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 81 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Tajeddini K, Eskandari H, Borjali A, Farrokhi N, Delavar A. The Phenomenological Investigation of Perceived Psychological Consequences of Earthquake in Male Survivors. mejds. 2020; 10 :81-81
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1987-fa.html
تاجدینی کیوان، اسکندری حسین، برجعلی احمد، فرخی نورعلی، دلاور علی. مطالعهٔ پدیدارشناختی ادراک پیامدهای روان‌شناختی زلزله در زندگی مردان زلزله‌زدهٔ کرمانشاه. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :81-81

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1987-fa.html


1- دانشگاه علامه طباطبائی
چکیده:   (787 مشاهده)
زمینه و هدف: زلزله ازجمله حوادث طبیعی است که اثرات بسیاری بر آسیب‌دیدگان ناشی‌از آن می‌گذارد. ایران نیز به‌عنوان یکی از کشورهای زلزله‌خیز شناخته‌‌شده، قربانیان بیشتر را در این رابطه دارد. هدف از این پژوهش، مطالعهٔ پدیدارشناختی تجربهٔ زیستهٔ مردان زلزله‌زدهٔ کرمانشاه به‌منظور ادراک پیامدهای روان‌شناختی زلزله بر زندگی آنان بود.
روش‌بررسی: این مطالعه با استفاده از رویکرد پدیدارشناسی انجام گرفت. شرکت‌کنندگان این پژوهش را سیزده مرد زلزله‌زده در زلزلهٔ سال ۱۳۹۶ کرمانشاه تشکیل دادند. نمونه‌گیری به‌شکل هدف‌مند آغاز شد و تا زمان اشباع داده‌ها ادامه پیدا کرد. برای جمع‌آوری داده‌ها از مصاحبه و به‌منظور تجزیه‌وتحلیل داده‌ها، از روش کلایزی مشتمل بر هفت مرحله استفاده شد.
یافته‌ها: مضمون‌های استخراج‌شده در این پژوهش، منابع فشار روانی، واکنش فیزیولوژیک محسوس، واکنش‌های هیجانی، افکار مخرب، مشکلات خواب و مشکلات حوزهٔ شناختی بودند که هرکدام از آن‌ها شامل زیرمضمون‌هایی شد. مضمون منابع فشار روانی شامل تجربهٔ مستقیم زلزله، تجربهٔ پس‌لرزه، فوت همسر، فوت یکی از اعضای خانواده، زیرآوارماندن خود، زیرآوارماندن یکی از اعضای خانواده، زخمی یا بیمارشدن، تغییر در سلامتی یکی از اعضای خانواده، ازدست‌رفتن اموال و دارایی‌ها و بی‌کاری بود. مضمون واکنش فیزیولوژیک محسوس نیز سردرد، سرگیجه، احساس خفگی و بی‌اشتهایی را در بر گرفت. مضمون واکنش‌های هیجانی شامل غم، ترس، خشم، احساس گناه، شرم و احساس بی‌ارزشی بود. همچنین مضمون افکار مخرب دربرگیرندهٔ افکار خودکشی، خاطرات ناراحت‌کنندهٔ مکرر و افکار آزاردهنده دربارهٔ آینده بود. مشکلات خواب نیز بی‌خوابی شبانه و کابوس شبانه و توانایی‌نداشتن در به‌خواب‌عمیق‌رفتن را شامل شد. درنهایت مشکلات حوزهٔ شناختی شامل مشکلات حافظه و دشواری در تصمیم‌گیری بود.
نتیجه‌گیری: دراین مطالعه تجربهٔ زیستهٔ مردان زلزله‌زده با عمق بیشتری بررسی شد که نتایج آن بر نقش مهم واکنش‌های افراد زلزله‌زده در رویارویی با عوامل فشارزای ناشی‌از زلزله و اثرات آن تأکید داشت. درنظرگرفتن این واکنش‌ها در برنامه‌ریزی برای مدیریت موقعیت مذکور امری حائز اهمیت است.
متن کامل [PDF 556 kb]   (227 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/2/1 | پذیرش: 1399/3/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb