جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 97 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Okati M, Shirazi M, Sanagouye Moharar G. Acceptance and Commitment Therapy on Stress, Depression, and Test Anxiety in Students with Thalassemia. mejds. 2020; 10 :97-97
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1906-fa.html
اوکاتی مصطفی، شیرازی محمود، ثناگوی محرر غلامرضا. اثربخشی روان‌درمانی مبتنی‌بر پذیرش و تعهد (ACT) بر کاهش استرس، افسردگی و اضطراب امتحان در دانش‌آموزان مبتلا به تالاسمی. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :97-97

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1906-fa.html


1- گروه روان‌شناسی، واحد زاهدان، دانشگاه آزاد اسلامی
2- گروه روان‌شناسی، دانشگاه سیستان و بلوچستان
چکیده:   (690 مشاهده)
زمینه و هدف: بیماری‌های مزمن ازجمله تالاسمی در همهٔ گروه‌های سنی و طبقات اجتماعی-اقتصادی و فرهنگ‌های مختلف بروز می‌کند. این کودکان و خانواده‌های آن‌ها درمعرض انواع مشکلات هیجانی و رفتاری قرار می‌گیرند. هدف از این پژوهش بررسی اثربخشی روان‌درمانی مبتنی‌بر پذیرش و تعهد بر کاهش استرس و افسردگی و اضطراب امتحان در دانش‌آموزان مبتلا به تالاسمی بود. 
روش‌بررسی: پژوهش حاضر از انواع طرح‌های نیمه‌آزمایشی به‌صورت دوگروهی با پیش‌آزمون و پس‌آزمون و پیگیری با گروه گواه بود. جامعهٔ آماری را ۲۰۹ بیمار مبتلا به تالاسمی شهر زابل تشکیل دادند که در مرکز بیماران خاص شهر زابل تحت درمان قرار داشتند. نمونهٔ پژوهش شامل سی نفر بود که با درنظرگرفتن حداقل نمونه در طرح‌های آزمایشی و به‌روش داوطلب واجد شرایط انتخاب شدند و به‌طور تصادفی در دو گروه پانزده‌نفری آزمایش و گواه قرار گرفتند. آموزش‌ روان‌درمانی مبتنی‌بر پذیرش و تعهد به‌‌مدت ده جلسهٔ ۹۰دقیقه‌ای‌ روی گروه ‌آزمایش‌ اجرا ‌شد‌.‌ بعد از ‌اتمام ‌جلسات ‌پس‌آزمون و یک‌ماه بعد دورهٔ پیگیری انجام پذیرفت. از پرسشنامهٔ افسردگی، اضطراب، استرس لاویبوند و لاویبوند (۱۹۹۵) و مقیاس اضطراب امتحان ساراسون (۱۹۷۵) ‌برای‌ جمع‌آوری‌ اطلاعات ‌استفاده ‌شد. تجزیه‌وتحلیل داده‌ها با تحلیل آزمون اندازه‌گیری مکرر و با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخهٔ ۲۳ صورت گرفت.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که آموزش مبتنی‌بر پذیرش و تعهد موجب کاهش استرس و افسردگی و اضطراب امتحان در دانش‌آموزان مبتلا به تالاسمی می‌شود (۰٫۰۰۱≥p)؛ علاوه‌براین باتوجه به اثر زمان (پیش‌آزمون و پس‌آزمون و پیگیری) بین سه دورۀ زمانی در استرس و افسردگی و اضطراب امتحان تفاوت معناداری وجود دارد (۰٫۰۰۱≥p). همچنین اثر تعامل بین زمان اندازه‌گیری و گروه بر میانگین نمرات استرس و افسردگی و اضطراب امتحان دانش‌آموزان تالاسمی معنادار بوده است (۰٫۰۰۱≥p). اندازۀ اثر نمرات استرس و افسردگی و اضطراب امتحان به‌ترتیب ۰٫۲۰ و ۰٫۱۹ و ۰٫۱۵ به‌دست آمد. 
نتیجه‌گیری: براساس یافته‌های این پژوهش، آموزش روان‌‌درمانی مبتنی‌بر پذیرش و تعهد بر کاهش استرس و افسردگی و اضطراب امتحان در دانش‌آموزان مبتلا به تالاسمی در مرحلهٔ پس‌آزمون و پیگیری مؤثر است. 
متن کامل [PDF 651 kb]   (125 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/11/13 | پذیرش: 1399/1/19

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb