جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 112 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khorani J, Ahmadi V, Mami S, Valizadeh R. The Effects of Acceptance and Commitment Therapy on the Meaning of Life, Life Satisfaction, Cognitive Flexibility, and Suicidal Ideation in Individuals with Depression. mejds. 2020; 10 :112-112
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1813-fa.html
خورانی جواد، احمدی وحید، مامی شهرام، ولی زاده رضا. اثربخشی درمان مبتنی‌بر پذیرش و تعهد بر معنای زندگی، رضایت از زندگی، انعطاف‌پذیری شناختی و افکار خودکشی افراد مبتلا به افسردگی. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :112-112

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1813-fa.html


1- گروه روان‌شناسی، واحد ایلام، دانشگاه آزاد اسلامی
2- گروه روان‌پزشکی، دانشگاه علوم‌پزشکی ایلام
چکیده:   (473 مشاهده)
زمینه و هدف: افسردگی از بیماری‌های بسیار شایع‌ در جوامع کنونی بوده و بدون شک جزو معدود بیماری‌هایی قلمداد می‌شود که علل پدیدآورندهٔ آن، اگر نگوییم بی‌شمار اما بسیار زیاد است. پژوهش حاضر با هدف اثربخشی درمان مبتنی‌بر پذیرش و تعهد بر معنای زندگی، انعطاف‌پذیری شناختی، رضایت از زندگی و افکار خودکشی در افراد مبتلا به افسردگی در شهر ایلام انجام شد.
روش‌بررسی: پژوهش حاضر از نوع نیمه‌آزمایشی و طرح آن از نوع پیش‌آزمون-پس‌آزمون با مرحلهٔ پیگیری بود. جامعهٔ آماری تمامی بیماران مبتلا به افسردگی مراجعه‌کننده به مراکز مشاورهٔ شهر ایلام در سال ۱۳۹۷ بودند. نمونهٔ آماری شامل چهل نفر از بیماران بود که با استفاده از روش نمونه‌گیری هدف‌مند انتخاب شدند. سپس به‌صورت تصادفی در دو گروه، بیست‌ نفر گروه درمان مبتنی‌بر پذیرش و تعهد و بیست نفر گروه گواه قرار گرفتند. برنامهٔ درمانی طی هشت جلسه برای گروه آزمایش اجرا شد. در این پژوهش، مقیاس معنای زندگی (استیگر و همکاران، ۲۰۰۵)، انعطاف‌پذیری شناختی (دنیس و وندروال، ۲۰۱۰)، سنجش افکار خودکشی (بک، ۱۹۹۱) و پرسشنامهٔ رضایت از زندگی (دینر و همکاران، ۱۹۸۵) به‌کار رفت. جهت تحلیل داده‌ها، از نرم‌افزار SPSS نسخۀ ۲۵ و آزمون تحلیل واریانس با اندازه‌گیری مکرر استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج پژوهش نشان داد که درمان مبتنی‌بر پذیرش و تعهد بر معنای زندگی، انعطاف‌پذیری شناختی، رضایت از زندگی و افکار خودکشی تأثیر دارد (۰٫۰۰۱>p). همچنین این نتایج در متغیرهای معنای زندگی و انعطاف‌پذیری شناختی و افکار خودکشی در مرحلهٔ پیگیری در طی زمان پایدار بوده است؛ اما در رابطه با متغیر رضایت از زندگی در طی زمان مقدار معنا‌داری از اثر مداخلهٔ آزمایشی از دست رفته است.
نتیجه‌گیری: براساس نتایج پژوهش حاضر می‌توان گفت که درمان مبتنی‌بر پذیرش و تعهد بر معنای زندگی، انعطاف‌پذیری شناختی، رضایت از زندگی و افکار خودکشی تأثیر دارد و این تأثیر در طی زمان نیز پایدار بوده است.
متن کامل [PDF 570 kb]   (124 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/9/14 | پذیرش: 1399/1/7

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb