جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 107 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mehraeen F, Danesh E, Khalatbari J, Mofidi Tehrani H F. Native Children's Stories on the Socio-Communicative Skills of Children with High-Performing Autism Spectrum Disorders. mejds. 2020; 10 :107-107
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1645-fa.html
مهرآیین فرشته، دانش عصمت، خلعتبری جواد، مفیدی تهرانی حسن فربد. اثربخشی داستان‌های کودکانهٔ بومی‌سازی‌شده بر مهارت‌های اجتماعی-ارتباطی کودکان دچار اختلال طیف اتیسم با عملکرد بالا. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :107-107

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1645-fa.html


1- واحد کرج، دانشگاه آزاد اسلامی
2- گروه روان‌شناسی، واحد کرج، دانشگاه آزاد اسلامی
3- گروه روان‌شناسی، واحد تنکابن، دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (563 مشاهده)
زمینه و هدف: نقص در مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی به‌عنوان مانعی بزرگ بر سر راه افراد دچار اتیسم با عملکرد بالا برای مشارکت در محیط‌های اجتماعی و بهره‌مندی از امکانات اجتماعی باید مدنظر قرار گیرد. باتوجه به اهمیت این مسئله استفاده از رویکردهایی که بتواند به افراد اتیسم جهت غلبه بر این نقص کمک کرده، امری ضروری است. هدف تحقیق حاضر تعیین اثربخشی بستهٔ آموزشی مبتنی‌بر داستان‌های کودکانهٔ بومی‌سازی‌شده بر تقویت مهارت‌های اجتماعی-ارتباطی کودکان دچار اختلال طیف اتیسم با عملکرد بالا بود.
روش‌بررسی: روش این پژوهش از نوع شبه‌آزمایشی با طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون و پیگیری با گروه گواه بود. جامعهٔ آماری تحقیق کودکان ۶تا۱۲ساله دارای اختلال اتیسم با عملکرد بالا، در مرکز توان‌بخشی مهرآریا در شهر کرج در سال تحصیلی ۹۷-۱۳۹۶ بودند. از میان آن‌ها تعداد ۲۴ نفر با استفاده از روش نمونه‌گیری هدف‌مند انتخاب شده و در دو گروه آزمایشی و گواه به‌صورت تصادفی قرار گرفتند. جهت پیش‌آزمون و پس‌آزمون نیم‌رخ مهارت‌های اجتماعی اتیسم (بلینی و هوپف، ۲۰۰۷) تکمیل شد. پس از آموزش دوازده داستان اجتماعی برای گروه آزمایش، جهت تحلیل داده‌ها، روش تحلیل واریانس با اندازه‌گیری‌های مکرر و نرم‌افزار SPSS و سطح معناداری ۰٫۰۵به‌کار رفت. 
یافته‌ها: در پژوهش حاضر بستهٔ آموزشی داستان‌های اجتماعی بومی‌سازی‌شده موجب افزایش میانگین متغیر مهارت‌های اجتماعی-ارتباطی گروه آزمایش در مرحله پس‌آزمون (۱۲٫۱۰± ۹۶٫۴۲) درمقایسه با مرحلهٔ پیش‌آزمون (۱۷٫۵۶± ۹۰٫۱۲) شده است (۰٫۰۰۱>p)؛ همچنین در تحقیق حاضر نتایج نشان داد، اثربخشی بستهٔ آموزشی مبتنی‌بر داستان‌های اجتماعی بومی‌شده بر متغیر مهارت‌های اجتماعی-ارتباطی در دورهٔ پیگیری دوماهه ماندگار بوده است (۰٫۰۰۱>p).
نتیجه‌گیری: ازآنجاکه مداخلهٔ داستان‌های کودکانهٔ بومی‌سازی‌شده تعاملات کلامی کودکان را با یکدیگر در موقعیت‌های اجتماعی فراهم می‌آورد، روش مؤثری برای ارتقای توان‌مندی‌ها و مهارت‌های اجتماعی و ارتباطی کودکان دچار اختلال طیف اتیسم با عملکرد بالا است؛ بنابراین به درمانگران حوزهٔ اتیسم پیشنهاد می‌شود در درمان و آموزش و بهبود مهارت‌های اجتماعی-ارتباطی این کودکان از داستان‌های کودکانهٔ بومی‌سازی‌شده بهره گیرند.
متن کامل [PDF 524 kb]   (134 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/4/16 | پذیرش: 1398/6/12

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb