جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 21 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Afi E, Esteki M, Madahi M E, Hasani F. Comparing the Effectiveness of Mindfulness-Based Cognitive Therapy and Neurofeedback on Executive Functions in Children with Attention-Deficit/ Hyperactivity Disorder. mejds. 2020; 10 :21-21
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1621-fa.html
عافی الهه، استکی مهناز، مداحی محمدابراهیم، حسنی فریبا. مقایسهٔ اثربخشی شناخت‌‌درمانی مبتنی‌بر ذهن‌آگاهی و کاربرد نوروفیدبک بر کارکردهای اجرایی (حافظهٔ فعال و توانایی برنامه‌ریزی) در کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه/بیش‌فعالی. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :21-21

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1621-fa.html


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی
2- دانشگاه شاهد؛ استاد مدعو، گروه روانشناسی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی
چکیده:   (961 مشاهده)
زمینه و هدف: اختلال نقص ‌توجه/بیش‌فعالی از اختلالات بسیار شایع‌ روان‌پزشکی در کودکی است که در صورت دریافت‌نکردن درمان مناسب می‌تواند منجربه صدمات جبران‌ناپذیری شود. پژوهش حاضر با هدف مقایسهٔ اثربخشی شناخت‌درمانی مبتنی‌بر ذهن‌آگاهی و کاربرد نوروفیدبک بر کارکردهای اجرایی (حافظهٔ فعال و توانایی برنامه‌ریزی) در کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه/بیش‌فعالی صورت گرفت.
روش‌بررسی: روش پژوهش از نوع نیمه‌‌آزمایشی با طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه گواه بود. جامعهٔ این پژوهش کودکان ۹تا۱۲سالهٔ مراجعه‌‌کننده به کلینیک‌های روان‌شناسی شهر تبریز بودند. از بین کودکان واجد شرایط، ۴۵ کودک مبتلا به اختلال نقص‌ توجه/بیش‌فعالی انتخاب شده و به‌صورت تصادفی در سه گروه شناخت‌درمانی مبتنی‌بر ذهن‌آگاهی و نوروفیدبک و گواه قرار گرفتند. از تمام آزمودنی‌ها قبل و پس از اتمام درمان آزمون‌های حافظهٔ فعال وکسلر و برج لندن گرفته شد. سپس گروه‌های آزمایش تحت روش‌های درمانی قرار گرفتند. داده‌های گرد‌آوری‌شده با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخهٔ ۲۴ و به‌روش تحلیل کوواریانس چندمتغیره تجزیه‌وتحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که شناخت‌درمانی مبتنی‌بر ذهن‌‌آگاهی و نوروفیدبک بر حافظهٔ فعال و توانایی برنامه‌ریزی کودکان مبتلا به نقص ‌توجه/بیش‌فعالی مؤثر واقع می‌شود (۰٫۰۰۱>p). همچنین شناخت‌درمانی مبتنی‌بر ذهن‌‌آگاهی درمقایسه با نوروفیدبک، برحسب تفاوت میانگین پس‌آزمون‌ها تأثیر بیشتری بر حافظهٔ فعال و توانایی برنامه‌ریزی در پس‌آزمون داشت. 
نتیجه‌گیری: باتوجه به اثربخشی شناخت‌درمانی مبتنی‌بر ذهن‌آگاهی بر کارکردهای اجرایی کودکان مبتلا به نقص‌ توجه/بیش‌فعالی به درمانگران توصیه می‌شود در به‌کارگیری از این روش درمانی، در کنار سایر روش‌ها مبادرت ورزند.
متن کامل [PDF 557 kb]   (266 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/3/28 | پذیرش: 1398/7/5

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb