جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 104 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rahimi Ahmad Abadi S, Kalantari M, Abedi M, Modares Gharavi S M. The Role of Gender Stereotypes on Predicting Irrational Beliefs and Mental Health of Individuals with Gender Dysphoria. mejds. 2020; 10 :104-104
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1469-fa.html
رحیمی احمدآبادی سمیه، کلانتری مهرداد، عابدی محمدرضا، مدرس غروی مرتضی. نقش کلیشه‌های جنسیتی در پیش‌بینی باورهای غیرمنطقی و سلامت روان افراد مبتلا به نارضایتی جنسیتی. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :104-104

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1469-fa.html


1- گروه روان‌شناسی، دانشــکدهٔ علــوم تربیتــی و روان‌شناســی، دانشــگاه اصــفهان
2- مرکز تحقیقات روانپزشکی و علوم رفتاری، دانشــگاه علوم‌پزشکی مشهد
چکیده:   (1310 مشاهده)
زمینه و هدف: نارضایتی جنسیتی به‌صورت تمایل پایدار به تعلق به جنس مقابل یا اصرار بر تعلق‌داشتن به جنس مقابل و ناراحتی مفرط از جنسیت تعیین‌شده و نقش جنسی نسبت‌داده‌شده به فرد تعریف شده است. پژوهش حاضر با هدف نقش کلیشه‌های جنسیتی در پیش‌بینی باورهای غیرمنطقی و سلامت روان افراد مبتلا به نارضایتی جنسیتی انجام شد. 
روش‌بررسی: طرح پژوهش حاضر، توصیفی و از نوع همبستگی بود. جامعهٔ آماری تمامی افراد مبتلا به نارضایتی جنسیتی در شهر مشهد بودند که در سال‌های ۹۶-۱۳۹۴ برای طی مراحل قانونی تغییر جنسیت به ادارهٔ کل پزشکی‌قانونی خراسان رضوی مراجعه داشتند. نمونهٔ پژوهش شامل صد فرد مبتلا به نارضایتی جنسیتی بود که به‌صورت نمونه‌گیری دردسترس انتخاب شدند. نمونه‌ها پرسشنامه‌های نقش جنسی ساندرا بم و باورهای غیرمنطقی جونز و سلامت روان گلدبرگ و هیلر را تکمیل کردند. تحلیل داده‌ها در SPSS با استفاده از روش آماری ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون چندمتغیره به‌شیوهٔ گام‌به‌گام در سطح معنا‌داری ۰٫۰۵ صورت گرفت. 
یافته‌ها: نتایج نشان داد که مردان در نقش جنسی زنانگی درمقایسه با زنان در نقش جنسی مردانگی نمرات بیشتری کسب کرده و بین باورهای غیرمنطقی و مردانگی همبستگی معنادار نبوده است (۰٫۰۴=r و ۰٫۶۵۱=p). ضریب همبستگی بین تعدادی از باورهای غیرمنطقی یعنی نیاز به تأیید دیگران، انتظار زیاد از خود، تمایل به سرزنش، واکنش به ناکامی، بی‌مسئولیتی هیجانی، نگرانی زیاد توأم با اضطراب، درماندگی درقبال تغییر و کمال‌گرایی با نقش جنسی زنانگی مثبت و معنادار به‌دست آمد (۰٫۳۹=r و  ۰٫۰۰۱>p). همچنین ضریب همبستگی بین سلامت روان و زنانگی (۰٫۳۱=r و ۰٫۰۰۲=p) و سلامت روان و مردانگی (۰٫۳۱=r و  ۰٫۰۰۱>p) و بین باورهای غیرمنطقی و سلامت روان (۰٫۵۴=r و ۰٫۰۰۱>p) معنادار بوده است. کلیشه‌های جنسیتی ۱۷درصد از واریانس باورهای غیرمنطقی (۰٫۰۰۱>p) و ۲۴درصد از واریانس سلامت روان را در افراد مبتلا به نارضایتی جنسیتی پیش‌بینی کرده است (۰٫۰۰۱>p). نتایج مقایسهٔ دو گروه زنان و مردان مبتلا به نارضایتی جنسیتی نیز نشان داد که میانگین نمرات مردان در باورهای غیرمنطقی (۰٫۰۵۸=p) و سلامت روان (۰٫۴۸۰=p) بیشتر از نمرهٔ زنان بوده که باتوجه به مقدار تی محاسبه‌شده به‌لحاظ آماری معنادار نبوده است.
نتیجه‌گیری: براساس یافته‌های این پژوهش، کلیشه‌های جنسیتی قادر به پیش‌بینی باورهای غیرمنطقی و سلامت روان در افراد مبتلا به نارضایتی جنسیتی است؛ بنابراین، توجه به متغیرهای حاصل از این پژوهش در طرح‌ریزی‌های درمانی برای افراد مبتلا به نارضایتی جنسیتی ضروری به‌نظر می‌رسد.
متن کامل [PDF 516 kb]   (110 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/1/18 | پذیرش: 1398/2/24

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb