جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 56 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Moradi J, Sepahvand T, Ebadi M. Comparing Social Trust of Blind and Partially Sighted Elderly in Athlete and Non-Athlete. mejds. 2020; 10 :56-56
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1404-fa.html
مرادی جلیل، سپهوند تورج، عبادی مریم. مقایسۀ اعتماد اجتماعی سالمندان کم‌بینا و نابینای ورزشکار و غیرورزشکار. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :56-56

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1404-fa.html


1- دانشگاه اراک
چکیده:   (704 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی از موضوعات مهم در هر جامعه‌ای، موضوع اعتماد اجتماعی است. در پژوهش‌های گذشته، بررسی اعتماد اجتماعی در سالمندان کم‌بینا و نابینا و مقایسۀ ورزشکاران و غیرورزشکاران انجام نشده است؛ لذا هدف پژوهش حاضر مقایسۀ اعتماد اجتماعی سالمندان کم‌بینا و نابینای ورزشکار و غیرورزشکار بود. 
روش‌بررسی: روش پژوهش علّی‌مقایسه‌ای و جامعهٔ آماری شامل سالمندان کم‌بینا و نابینای ورزشکار و غیرورزشکار مراجعه‌کننده به انجمن نابینایان شهر اراک در سال ۱۳۹۷ بود. نمونهٔ آماری، ۱۰۱ نفر از سالمندان کم‌بینا و نابینا (۴۳ ورزشکار و ۵۸ غیرورزشکار) بودند که با نمونه‌گیری دردسترس انتخاب شدند. ابزار پژوهش پرسش‌نامهٔ اعتماد اجتماعی صفاری‌نیا و شریف (۱۳۸۹) بود که به‌صورت مصاحبه تکمیل شد. تحلیل نتایج با آزمون‌های تی‌تک‌نمونه‌ای و تی برای مقایسۀ میانگین گروه‌های مستقل و با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخۀ ۲۳ و در سطح معناداری ۰٫۰۵=α انجام پذیرفت.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که وضعیت اعتماد اجتماعی در تمامی سالمندان شرکت‌کنندۀ کم‌بینا و نابینای ورزشکار و غیرورزشکار به‌طور معناداری از میانگین جامعه کمتر است (۰٫۰۰۱=p). همچنین نتایج مشخص کرد که بین ابعاد اعتماد اجتماعی و اعتماد اجتماعی کل در سالمندان کم‌بینا و نابینای ورزشکار و غیرورزشکار تفاوت معناداری وجود ندارد؛ اما مقایسهٔ میانگین‌ها نشان داد که در تمام ابعاد، ورزشکاران از غیرورزشکاران میانگین بیشتری دارند.
نتیجه‌گیری: براساس یافته‌های پژوهش حاضر، توجه به اعتماد اجتماعی در سالمندان کم‌بینا و نابینا و ارائهٔ راهکارهای افزایش این متغیر ضرورت دارد. احتمالاً ورزش و فعالیت‌ بدنی به‌ویژه فعالیت‌های گروهی در افزایش اعتماد اجتماعی این افراد دارای نقش مؤثری است. 
متن کامل [PDF 474 kb]   (139 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: علوم اجتماعی
دریافت: 1397/11/28 | پذیرش: 1397/12/18

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb