جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 43 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Boroujerdi M, Asadzadeh H, Hejazi M, Entesar Foumany G H. Painting Training on Reducing Aggression and Increasing Creativity in Preschool Pupils. mejds. 2020; 10 :43-43
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1340-fa.html
بروجردی مینا، اسدزاده حسن، حجازی مسعود، انتصار فومنی غلام حسین. تأثیر آموزش نقاشی در کاهش پرخاشگری و افزایش خلاقیت کودکان پیش‌دبستانی شهر همدان. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :43-43

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1340-fa.html


1- واحد زنجان، دانشگاه آزاد اسلامی
2- دانشگاه علامه طباطبایی
چکیده:   (844 مشاهده)
زمینه و هدف: با توجه به شیوع گستردۀ پرخاشگری در سن پیش‌دبستانی و اهمیت خلاقیت در این دوره از زندگی و تأثیر آن بر دوره‌های بعدی، پژوهش حاضر با هدف تعیین اثربخشی آموزش نقاشی بر کاهش پرخاشگری و افزایش خلاقیت در دانش‌آموزان پیش‌دبستانی شهر همدان انجام شد.
روش بررسی: روش پژوهش حاضر، آزمایشی با طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه گواه بود. جامعۀ آماری پژوهش، شامل تمامی دانش‌آموزان پیش‌دبستانی شهر همدان در سال ۱۳۹۶-۱۳۹۵ (۱۴۳۶۶=N) بود. نمونۀ آماری ۳۰ نفر از دانش‌آموزان پیش‌دبستانی (۱۵ نفر دختر و ۱۵ نفر پسر) بودند که با روش نمونه‌گیری خوشه‌ای چندمرحله‌ای انتخاب و به‌صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه جایگزین شدند. گروه آزمایش به‌مدت ۱۰ جلسۀ ۴۵دقیقه‌ای تحت آموزش‌ نقاشی قرار گرفت و گروه گواه هیچ‌گونه آموزشی دریافت نکرد. ابزار گردآوری داده‌ها، پرسش‌نامۀ ۴۳سؤالی پرخاشگری کودکان پیش‌دبستانی (واحدی و همکاران، ۱۳۸۷) و مقیاس تفکر خلاق تورنس (۱۹۶۶) بود. داده‌ها با استفاده از آزمون تحلیل کوواریانس چندمتغیره، با استفاده از SPSS ویراست ۲۳ در سطح معنا‌داری ۰٫۰۱ تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که آموزش نقاشی به‌طور معنا‌داری به کاهش پرخاشگری (۰٫۰۰۱>p) و افزایش خلاقیت (۰٫۰۰۱>p)، دانش‌آموزان پیش‌دبستانی منجر شد.
نتیجه‌گیری: آموزش نقاشی از طریق ابزار افکار و احساسات ابرازنشده و تقویت مهارت‌های انعطاف‌پذیری و بسط و سیالی، موجب کاهش پرخاشگری و بهبود توانایی خلاقیت در کودکان پیش‌دبستانی شده است. در نتیجه می‌توان از آن به‌عنوان یک روش آموزش مؤثر در کودکان پیش‌دبستانی استفاده کرد.
متن کامل [PDF 397 kb]   (167 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1397/10/27 | پذیرش: 1397/12/20

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb