جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 14 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Golchobi Firozja R, Afrooz G A, Kamkari K. Comparison of Social Characteristics in Relative and non-Relative Parents with more than one Extraordinary Children. mejds. 2020; 10 :14-14
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1320-fa.html
گلچوبی فیروزجاه رمضانعلی، افروز غلامعلی، کامکاری کامبیز. مقایسهٔ ویژگی‌های اجتماعی والدین خویشاوند و غیرخویشاوند با بیش از یک فرزند استثنایی. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :14-14

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1320-fa.html


1- واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی
2- دانشگاه تهران
3- واحد اسلامشهر، دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (788 مشاهده)

زمینه و هدف: شرایط اجتماعی یکی از عوامل بروز و تکرار معلولیت در خانواده است. این پژوهش با هدف بررسی ویژگی‌های اجتماعی والدین خویشاوند و غیرخویشاوند با بیش از یک‌فرزند استثنایی به‌منظور تدوین برنامهٔ مداخلات پیشگیرانه و آموزشی و حمایتی انجام شد. 
روش‌بررسی: پژوهش از نوع تحقیقات توصیفی-تحلیلی و از نظر روش پس‌رویدادی بود. جامعهٔ آماری شامل والدین دارای بیش از یک‌فرزند استثنایی خویشاوند و غیرخویشاوند استان مازندران در سال ۱۳۹۶ بود. نمونهٔ مطالعه‌شده شامل ۱۵۰ خانوادهٔ دارای بیش از یک‌فرزند استثنایی (۷۵ خویشاوند و ۷۵ غیرخویشاوند)، با روش نمونه‌گیری تصادفی ساده و چندمرحله‌ای انتخاب شدند. ابزار پژوهش، پرسشنامهٔ بررسی ویژگی زیستی، شناختی، روانی و اجتماعی والدین (افروز، ۱۳۸۳) بود که با مصاحبه با والدین تکمیل گردید. داده‌ها با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخهٔ ۲۰ تحلیل و از آزمون مجذور کای در سطح معناداری (۰٫۰۵=α) استفاده شد. 
یافته‌ها: نتایج پژوهش نشان داد که در توزیع متغیرهای اجتماعی تحصیلات مادر، تحصیلات پدر، شغل مادر، محل سکونت و وضعیت سکونت و سابقهٔ مصرف مواد توسط پدر در والدین خویشاوند و غیر‌خویشاوند اختلاف معناداری وجود نداشت؛ اما در متغیر شغل پدر (۰٫۰۲۰=p) در والدین خویشاوند و غیرخویشاوند اختلاف معنادار بود. 
نتیجه‌گیری: یافته‌های پژوهش بیانگر تأثیر عوامل و ویژگی اجتماعی در بروز و تکرار معلولیت در خانواده بوده که توجه به آن در مشاورهٔ خانواده و ژنتیک ضروری است. 


متن کامل [PDF 431 kb]   (149 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1397/10/15 | پذیرش: 1397/11/30

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb