جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 55 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Payandeh F, Borjali M, Kalhornia Golkar M. The Comparison of Personality Characteristics in Women with Diabetes Type II and Normal Women. mejds. 2020; 10 :55-55
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1305-fa.html
پاینده فریبا، برجعلی محمود، کلهرنیا گلکار مریم. مقایسهٔ ویژگی‌های شخصیتی در زنان با و بدون دیابت نوع دوم. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :55-55

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1305-fa.html


1- واحد کرج، دانشگاه آزاد اسلامی
2- عضو هیئت‌علمی دانشگاه خوارزمی
3- گروه روان‌شناسی، واحد کرج، دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (878 مشاهده)
زمینه و هدف: دیابت یکی از علل عمدهٔ بیماری‌زایی و مرگ‌ومیر و افزایش هزینه‌های خدمات بهداشتی در سرتاسر جهان به‌شمار می‌رود. بر این اساس، هدف از مطالعۀ حاضر مقایسهٔ ویژگی‌های شخصیتی در زنان با و بدون دیابت نوع دوم بود.
روش‌بررسی: این پژوهش به‌صورت علّی-مقایسه‌ای از نوع مقطعی با روش نمونه‌گیری دردسترس روی ۹۰ زن مبتلا به دیابت نوع دوم و ۹۰ زن بدون دیابت مراجعه‌کننده به انجمن دیابت شهر کرج در سال ۱۳۹۷ انجام شد. ابزار‌ به‌کاررفته پرسشنامهٔ تجدیدنظرشدهٔ شخصیت پنج‌عاملی کاستا و مک‌کری بود. در مطالعهٔ حاضر، از تحلیل واریانس چندمتغیره (مانووا) در سطح معنا‌داری ۰٫۰۵ و نرم‌افزار SPSS نسخهٔ ۲۴ استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج تحلیل واریانس چندمتغیره نشان داد که ویژگی‌های شخصیتی بین دو گروه زنان با و بدون دیابت نوع دوم تفاوت معناداری دارد (۰٫۰۰۱> p). به این صورت که میانگین نمرهٔ روان‌رنجورخویی در زنان با دیابت نوع دوم به‌طور معناداری بیشتر از زنان بدون دیابت است. همچنین میانگین نمرهٔ برون‌گرایی، گشودگی نسبت به تجربه، مقبولیت و وظیفه‌شناسی در زنان با دیابت نوع دوم به‌طور معناداری کمتر از زنان بدون دیابت است (۰٫۰۰۱>p). 
نتیجه‌گیری: برپایهٔ یافته‌های این پژوهش می‌توان گفت که این نتایج تلویحات مهمی در مسائل روان‌شناختی و آسیب‏شناسی بیماری دیابت دارد. بر این اساس، روان‌شناسان بالینی و مشاوره می‌توانند از نتایج تحقیق برای پیشگیری و درمان مشکلات شخصیتی ناشی‌از بیماری دیابت استفاده کنند. 
متن کامل [PDF 444 kb]   (235 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1397/10/10 | پذیرش: 1397/11/14

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb