جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 16 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Modares Gharavi M, Janfada M, Seyed Hosseini A S. Transactional Analysis Training on Reducing Symptoms of Premenstrual Syndrome and Alexithymia in 20-25 Years Old Females in Mashhad. mejds. 2020; 10 :16-16
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1226-fa.html
مدرس غروی مرتضی، جان فدا مریم، سید حسینی افسانه سادات. اثربخشی آموزش تحلیل رفتار متقابل بر کاهش علائم پیش‌ازقاعدگی و ناگویی هیجانی در دختران ۲۰ تا ۲۵ساله. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :16-16

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1226-fa.html


1- دانشگاه علوم پزشکی مشهد
2- دانشگاه فردوسی
چکیده:   (894 مشاهده)

زمینه و هدف: سندرم پیش‌ازقاعدگی، شامل تغییرات فیزیکی و شناختی و خلقی است و از اختلالات بسیار شایعی است که باعث اختلال در عملکرد زنان می‌شود. هدف پژوهش حاضر، تعیین اثربخشی درمان تحلیل رفتار متقابل بر کاهش علائم پیش‌ازقاعدگی و بهبود ناگویی هیجانی بود.
روش‌بررسی: این پژوهش یک طرح شبه‌آزمایشی با پیش‌آزمون‌پس‌آزمون با گروه گواه بود. جامعۀ پژوهش حاضر، شامل تمام دانشجویان دختر ۲۰ تا ۲۵سالۀ دانشگاه فردوسی مشهد مبتلا به سندرم پیش‌ازقاعدگی بودند که به روش نمونه‌گیری در دسترس با توجه به معیار ورود و خروج انتخاب و در دو گروه آزمایش و گواه جایگزین شدند. ابزارهای پژوهش، شامل پرسش‌نامۀ ناگویی هیجانی تورنتو (بگبی، ۱۹۹۴) و پرسش‌نامۀ PSST (استینر و همکاران، ۲۰۰۳) به‌منظور تشخیص سندرم پیش‌ازقاعدگی بود. برای بررسی داده‌ها، از نرم‌افزار SPSS و برای مقایسۀ اثربخشی دو گروه، از آزمون تحلیل کوواریانس چندمتغیری (مانکووا) در سطح معناداری ۰٫۰۵ استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج آزمون تحلیل کوواریانس چندمتغیری نشان داد که بین دو گروه تفاوت معناداری وجود دارد (۰٫۰۰۱<
p). میانگین ناگویی هیجانی در پیش‌آزمون ۱۲٫۰۴±۵۷٫۸۸ که در پس‌آزمون به ۳٫۳۸ ± ۴۶٫۹۴ کاهش یافت. همچنین سندرم پیش‌ازقاعدگی در پیش‌آزمون ۱٫۸۲ ± ۷۴٫۹۲که در پس‌آزمون به ۱٫۰۲ ± ۶۹٫۲۳ کاهش یافت.
نتیجه‌گیری: بر طبق نتایج این مطالعه، درمان تحلیل رفتار متقابل، در درمان سندرم پیش‌ازقاعدگی دختران ۲۰ تا ۲۵ساله و ناگویی هیجانی در آنان مؤثر است.

 

متن کامل [PDF 510 kb]   (191 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1397/8/7 | پذیرش: 1397/10/9

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb