جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 30 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Foroutan M, Nejat H, Toozandehjani H. Comparing the Effectiveness of Compassion-Focused Therapy and Dialectical Behavior Therapy on Distress Tolerance and Pain Management in Patients with Multiple Sclerosis. mejds. 2020; 10 :30-30
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1221-fa.html
فروتن مهدی، نجات حمید، توزنده جانی حسن. مقایسهٔ اثربخشی شفقت‌درمانی و رفتاردرمانی دیالکتیکی بر تحمل آشفتگی و کنترل درد در بیماران مبتلا به مالتیپل‌اسکلروزیس (ام‌اس). مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :30-30

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1221-fa.html


1- واحد نیشابور، دانشگاه آزاد اسلامی
2- واحد قوچان، دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (1069 مشاهده)
زمینه و هدف: ام‌اس بیماری التهابی سیستم عصبی مرکزی بوده که مشخصهٔ آن دمیلیزاسیون غلاف میلین آکسون‌ها است و منجربه نقص یا محدودیت در انتقال ایمپالس‌های عصبی می‌شود. پژوهش حاضر با هدف مقایسهٔ اثربخشی شفقت‌‌‌‌‌‌‌‌درمانی و رفتار‌درمانی دیالکتیکی بر تحمل آشفتگی و کنترل درد در بیماران مبتلا به مالتیپل‌اسکلروزیس انجام گرفت.
روش‌بررسی: پژوهش حاضر از نوع نیمه‌آزمایشی و با استفاده از طرح پیش‌آزمون-پس‌آزمون با گروه گواه بود. جامعهٔ آماری را تمامی بیماران زن مبتلا به مالتیپل‌اسکلروزیس تشکیل دادند که به سازمان بهزیستی مشهد در سال ۱۳۹۶ مراجعه کردند و تمایل به حضور در گروه درمانی را داشتند. از این تعداد نمونه‌ای به حجم ۴۵ نفر به‌صورت داوطلبانه واجد معیارهای ورود شدند و به‌طور تصادفی در سه گروه پانزده‌نفرهٔ رفتاردرمانی دیالکتیکی و شفقت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌درمانی و گواه قرار گرفتند. اعضای گروه‌ها، در دوازده جلسهٔ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌درمانی شرکت کردند. آزمودنی‌ها پیش و پس از درمان، مقیاس تحمل پریشانی (سیمونز و گاهر، ۲۰۰۵) و پرسشنامهٔ مدیریت درد (روزنشتایل و کیف، ۱۹۸۳) را تکمیل نمودند. به‌منظور تحلیل داده‌های این پژوهش از نرم‌افزار SPSS نسخهٔ ۲۱ و نیز از شاخص‌های آمار توصیفی و آمار استنباطی و تحلیل کوواریانس استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج تحلیل کوواریانس تأثیر شیوهٔ شفقت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌درمانی و رفتار‌درمانی دیالکتیکی را بر تحمل آشفتگی و کنترل درد تأیید می‌کند (۰٫۰۰۱>p). رفتار‌درمانی دیالکتیکی درمقایسه با شفقت‌درمانی بر تحمل آشفتگی و برخی خرده‌مقیاس‌های کنترل درد شامل توجه‌برگردانی و فاجعه‌آفرینی، روش مؤثرتری است (۰٫۰۰۱>p).
نتیجه‌گیری: باتوجه به یافته‌های پژوهش رفتاردرمانی دیالکتیکی و شفقت‌درمانی باعث افزایش تحمل آشفتگی و کنترل درد در بیماران زن مبتلا به بیماری مالتیپل‌اسکلروزیس شده است.
متن کامل [PDF 496 kb]   (224 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1397/7/30 | پذیرش: 1397/10/19

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb