جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 29 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Taghvainzadeh M, Akbari B, Hossein Khanzadeh A, Meshkbid Haghighi M. Acceptance and commitment therapy on perfectionism and emotion regulation in obsessive-compulsive personality disorder. mejds. 2020; 10 :29-29
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1192-fa.html
تقوی زاده مهدی، اکبری بهمن، حسین خانزاده عباسعلی، مشکبید حقیقی محسن. اثربخشی درمان پذیرش و تعهد بر کمال‌خواهی و تنظیم هیجان بیماران مبتلا به اختلال شخصیت وسواس‌جبری. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :29-29

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1192-fa.html


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت
2- دانشگاه گیلان
چکیده:   (809 مشاهده)
زمینه و هدف: اختلال شخصیت وسواس‌جبری یکی از اختلالات بسیار شایع شخصیت در کل جمعیت است که ویژگی اصلی این اختلال دل‌مشغولی به نظم و ترتیب، کمال‌گرایی و کاهش انعطاف‌پذیری است. پژوهش حاضر به‌دنبال ارزیابی اثربخشی موج سوم رفتاردرمانی، یعنی درمان پذیرش و تعهد در بهبود تنظیم ‌هیجان و کاهش کمال‌خواهی بیماران مبتلا به اختلال شخصیت وسواس‌جبری بود.
روش بررسی: این مطالعۀ شبه‌آزمایشی از نوع پیش‌آزمون‌پس‌آزمون و پیگیری با گروه گواه بود. جامعۀ آماری، تمام مراجعانی بودند که به‌دلیل داشتن مشکلات مختلف فردی در سال ۱۳۹۶ به مرکز مشاورۀ احیا در شهر رشت مراجعه کرده‌ بودند که پس از تشخیص اختلال شخصیت وسواس‌جبری، از بین آن‌ها ۳۰ نفر انتخاب شدند و به دو گروه آزمایش و گواه اختصاص یافتند. گروه آزمایش تحت درمان پذیرش و تعهد در طی ۸ جلسۀ ۶۰دقیقه‌ای (هر هفته یک جلسه در مجموع دو ماه) قرار گرفتند و گروه گواه مداخله‌ای دریافت نکرد. داده‌ها با استفاده از روش تحلیل واریانس برای اندازه‌‌های مکرر و آزمون مقایسه‌های چندگانۀ تعدیل‌شدۀ بن‌فرونی توسط نرم‌افزار آماری SPSS نسخۀ ۱۸ و در سطح معناداری (۰٫۰۵=α) تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد روش درمانی پذیرش و تعهد تأثیر معناداری بر کمال‌خواهی (۰٫۰۰۲=p) و تنظیم ‌هیجان (۰٫۰۰۹=p) بیماران مبتلا به اختلال شخصیت وسواس‌جبری داشته ‌است. بررسی اندازۀ اثر نشان از اثربخشی بیشتر درمان پذیرش و تعهد  بر کمال‌خواهی (۳۵٫۲=Eta) و در درجۀ دوم تنظیم هیجان (۲۵٫۹=Eta) داشت. ضمناً پیگیری یک‌ماهۀ نتایج به‌دست‌آمده، نشان از پایداری این نتایج داشت.
نتیجه‌گیری: با توجه به یافته‌های این پژوهش، می‌توان نتیجه‌گیری کرد که درمان پذیرش و تعهد  به‌عنوان درمانی نوظهور، اثربخشی زیادی بر مؤلفه‌های اصلی اختلال شخصیت وسواس‌جبری دارد.
متن کامل [PDF 534 kb]   (183 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1397/7/2 | پذیرش: 1397/9/30

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb