جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 101 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Mojallal Chibigloo M A, Asadzadeh S, Ghorbani M. Teachers’ Professional Knowledge on Identifying Dyslexic Students. mejds. 2020; 10 :101-101
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1173-fa.html
مجلل چوبقلو محمدعلی، اسدزاده سینا، قربانی مهتاب. بررسی نقش دانش حرفه‌ای معلمان در شناسایی دانش‌آموزان ناتوان در یادگیری. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :101-101

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1173-fa.html


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب
چکیده:   (1067 مشاهده)

زمینه و هدف: اصطلاح اختلال یادگیری از نیاز به تشخیص و خدمت به دانش‌آموزانی منشأ گرفته که به‌طور مداوم در کارهای درسی خود با شکست روبه‌رو می‌شوند، ولی در عین حال، ظاهری طبیعی و بهنجار دارند. هدف کلی تحقیق حاضر بررسی نقش دانش حرفه‌ای معلمان در شناسایی دانش‌آموزان ناتوان در یادگیری در ادارۀ آموزش‌و‌پرورش شهرستان مراغه در سال ۱۳۹۷ بود.
روش بررسی: پژوهش کاربردی و از حیث روش، توصیفی و تحلیلی است. جامعۀ آماری تحقیق حاضر معلمان مقطع ابتدایی ادارۀ آموزش‌و‌پرورش شهرستان مراغه است که تعداد آن‌ها ۱۰۰۰ نفر است. حجم نمونۀ آماری با استفاده از رابطۀ کوکران ۲۷۸ نفر برآورد و به روش نمونه‌گیری تصادفی طبقه‌ای انتخاب شد. ابزار جمع‏آوری اطلاعات دو پرسش‌نامۀ استاندارد هایبرمن و بومهان (۲۰۰۵) و مانیس و همکاران (۲۰۰۷) است و برای تجزیه‌وتحلیل داده‏های آماری از روش‏های آمار توصیفی و استنباطی استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که دانش حرفه‌ای معلمان و ابعاد آن یعنی میزان آگاهی معلمان از مهارت‌های حرفه‌ای تدریس (۰٫۰۰۱>p،  ۰٫۴۳۸=r) میزان آگاهی معلمان از روش‌های نوین تدریس (۰٫۰۰۱>p،  ۰٫۳۹۲=r)، میزان آگاهی معلمان در استفاده از تکنولوژی‌های آموزشی در دروس علوم پایه(۰٫۰۰۱>p،  ۰٫۲۴۲=r)، میزان آگاهی معلمان در اجرای طراحی آموزشی در علوم پایه‌ (۰٫۰۰۱>p،  ۰٫۳۵۳=r) و میزان آگاهی معلمان در اجرای ارزشیابی در دروس علوم پایه (۰٫۰۰۱>p،  ۰٫۴۵۴=r) در شناسایی دانش‌آموزان ناتوان در یادگیری مؤثر است.
نتیجه‌گیری: دانش حرفه‌ای معلمان بر شناسایی دانش‌آموزان ناتوان بر یادگیری در آموزش‌و‌پرورش شهرستان مراغه تأثیر دارد.

متن کامل [PDF 707 kb]   (171 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1397/6/13 | پذیرش: 1398/2/28

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb