امروز در فضا: زادروز نیکلاس کوپرنیک

19 فوریه 1473 زادروز «نیکلاس کوپرنیک»، ستاره‌شناس لهستانی است. او به‌علت نظریه خورشید مرکزی، یکی از مهم‌ترین چهره‌های تاریخ علمی است.
کوپرنیک در یک منطقه نیمه خودمختار و چند زبانه که از سال 1466 بخشی از پادشاهی لهستان بود، به دنیا آمد و درگذشت.
از سال 1497 او یکی از کشیش‌های کلیسای جامع وارمین بود. در سال 1517 او نظریه کمی پول در اقتصاد و دو سال بعد هم یک اصل اقتصادی را تدوین کرد که بعداً قانون گرشام نام گرفت.
کوپرنیک هم به‌عنوان ریاضیدان و هم ستاره‌شناس فعال بود. مدل او از جهان با مدل سنتی و عقاید قدیمی در تضاد بود که زمین را در مرکز جهان درنظر می‌گرفت. در این مدل او خورشید را به‌جای زمین در مرکز قرار داد.
احتمالاً او مدل خود را مستقل از «آریستارخوس ساموسی»، ستاره‌شناس یونانی باستان که چنین مدلی را حدود هجده قرن پیشتر ارائه داده‌ بود، توسعه داد.
انتشار الگوی کوپرنیک در کتاب «درباره انقلاب‌های کره‌های آسمانی»، درست قبل از مرگ او در سال 1543، یک رویداد بزرگ در تاریخ علم بود که باعث انقلاب کوپرنیکی و آغاز ستاره‌شناسی ن..

محققان یک قدم به درمان mRNA استنشاقی برای سرطان ریه نزدیک‌تر شدند

محققان با استفاده از حامل‌های طبیعی کوچک، یک درمان استنشاقی مؤثر برای فعال‌سازی سیستم ایمنی یافته‌اند. بدن در این روش با کمک تقویت سیستم ایمنی، شانس بیشتری برای درمان سرطان پیدا می‌کند.
سرطان‌ها روند درمانی سخت و طولانی دارند. سرطان ریه هم یکی از طاقت‌فرساترین بیماری‌هاست که با وجود پیشرفت‌های اخیر در درمان آن، هنوز هم فرایند درمان پیچیده‌ای دارد. این سرطان اغلب پاسخ خوبی به داروهای شیمیایی نمی‌دهد. بااین‌حال، محققان دانشگاه کلمبیا راه‌حلی بالقوه را ارائه داده‌اند: درمان استنشاقی IL-12 mRNA.
به گزارش Interesting Engineering، مولکول IL-12 درواقع نقشی حیاتی در سیستم ایمنی بدن ایفا می‌کند. این مولکول به‌عنوان پیام‌رسان عمل می‌کند و سلول‌های T را هدف قرار می‌دهد. سلول‌های T هم وظیفه محافظت از سیستم ایمنی را بر عهده دارند؛ بنابراین مولکول IL-12 سلول‌های T را برای مقابله با تهدیداتی مثل سرطان و عفونت هدایت می‌کند.
سازوکار ساخت IL-12 در فرایندی به‌ نام IL-12 mRNA وجود دارد. دانشمندان در تلاش هستند تا راهی پیدا کنند که مستقیماً ..

شرکت هواپیمایی ایر کانادا به‌خاطر خطای چت‌بات خود، به پرداخت غرامت محکوم شد

Air Canada به‌عنوان بزرگ‌ترین شرکت هواپیمایی کانادا، پس از ارائه اطلاعات نادرست از طریق چت‌بات خود به یک مشتری، به پرداخت غرامت محکوم شد. «ایر کانادا» برای فرار از اتهامات مدعی بود که این چت‌بات شخصیت حقوقی مجزایی دارد و مسئول اعمال خود است؛ هرچند که این ادعاها درنهایت بی‌فایده بود.
به گزارش گاردین، در سال 2022 فردی به نام «جیک موفات» با راهنمایی چت‌بات سایت ایر کانادا، بلیت رفت‌وبرگشت از ونکوور به تورنتو رزرو کرد. او برای شرکت در مراسم ختم یکی از بستگان خود عازم این سفر بود. چنین سفرهایی معمولاً مشمول تخفیف (نرخ سوگ) یا بازپرداخت هزینه می‌شوند.
چت‌بات سایت ایر کانادا به موفات گفته بود که پس از 90 روز از تاریخ صدور بلیت، می‌تواند درخواست بازپرداخت وجه بلیت داشته باشد، اما وقتی او با ایر کانادا تماس گرفت تا مشخص کند که چه مدارکی برای واجد شرایط‌بودن نرخ سوگ لازم است، این شرکت به او گفت این نرخ برای سفری که انجام‌شده اعمال نمی‌شود و به بخش سوگ در وب‌سایت ارجاع داده شد.
خطای چت‌بات سایت ایر کانادا و پرداخت غرامت موفات ماه‌ه..

درمان سرطان کبد با میکروربات‌هایی که توسط میدان مغناطیسی هدایت می‌شوند

محققان کانادایی به سرپرستی «ژیل سولز»، رویکرد جدیدی را برای درمان تومورهای کبد، با استفاده از میکروربات‌های هدایت‌شونده‌ با آهنربا در یک دستگاه ام‌آر‌آی توسعه داده‌اند.
ایده تزریق میکروربات‌ها ایده تزریق ربات‌های میکروسکوپی به جریان خون برای بهبود بدن انسان جدید یا متعلق به رمان‌های علمی- تخیلی نیست. با هدایت یک میدان مغناطیسی خارجی، ربات‌های زیست‌سازگار مینیاتوری که از نانوذرات اکسید آهن ساخته‌ شده‌اند، می‌توانند از نظر تئوری خدمات پزشکی را به شیوه‌ای بسیار هدفمند ارائه دهند.
تابه‌حال، یک مانع فنی وجود داشته‌ است: نیروی گرانش این میکروربات‌ها از نیروی مغناطیسی فراتر رفته‌ است، که هدایت آنها را در زمانی که تومور بالاتر از محل تزریق قرار دارد محدود می‌کند.
درحالی‌که میدان مغناطیسی ام‌آر‌آی زیاد است، شیب مغناطیسی مورد استفاده برای هدایت و تولید تصاویر آن ضعیف‌تر است. دکتر ژیل سولز، یکی از محققین این دانشگاه گفت: «ما برای حل این مشکل، الگوریتمی را توسعه دادیم تا موقعیتی را که بدن بیمار باید در آن قرار بگیرد را تعیین کند. ای..

مطالعه جدید: ویروس تبخال می‌تواند ریسک ابتلا به زوال عقل را دو برابر کند

نتایج مطالعه‌ای جدید می‌گوید ابتلا به ویروس تبخال یا زخم سرد احتمالاً ریسک توسعه زوال عقل را دو برابر می‌کند. دانشمندان پیش از این نیز گمان می‌بردند که ارتباطی بین این دو بیماری وجود داشته باشد، و حالا شواهد جدیدی برای این فرضیه یافته‌اند. همچنان مشخص نیست که داروهای ضد تبخال می‌توانند این ریسک را کاهش دهند یا نه. اگر چنین باشد، راه برای توسعه واکسن‌های جدید باز خواهد بود.
ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) یک ویروس شایع است که ابتلا به آن مادام‌العمر است، یعنی می‌توان علائم آن را از بین برد اما نمی‌توان به‌طور کامل درمانش کرد. طبق تخمین‌ها، حدود ۶۷ درصد افراد زیر ۵۰ سال در دنیا به ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱، علت تبخال دهان، مبتلا هستند. همچنین ۱۳ درصد این گروه‌های جمعیتی ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۲ دارند که علت اصلی تبخال تناسلی است.
زوال عقل نیز یک بیماری شایع است که روزبروز موارد آن در دنیا گسترش می‌یابد. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ حدود ۷۸ میلیون نفر در دنیا به این بیماری مبتلا شوند. بیماری آلزایمر شایع‌ترین نوع زوال عقل است که همچن..

گوگل با هوش مصنوعی خود به تولید نقشه ماهواره‌ای نشت متان کمک می‌کند

اگرچه در بحث آلودگی هوا و گرمایش جهانی همیشه حرف از کربن دی اکسید به میان می‌آید، اما متان نیز مسئول حدود 30 درصد از افزایش دما از دوران انقلاب صنعتی است. به‌همین منظور، گوگل با صندوق غیرانتفاعی دفاع از محیط‌زیست (EDF) وارد همکاری شده است تا با استفاده از هوش مصنوعی نشت این گاز را رصد کند.
به‌گزارش انگجت، گوگل می‌گوید با همکاری EDF نقشه‌ای از آلودگی‌های متان و زیرساخت‌های نفت و گاز را تهیه خواهد کرد. آن‌ها با این همکاری امیدوارند منابع اصلی نشت متان را شناسایی کنند و جلوی انتشار این آلودگی را بگیرند.
EDF قصد دارد ماه آینده ماهواره MethaneSAT را پرتاب کند که وظیفه ردیابی گاز متان را برعهده خواهد داشت. در ادامه گوگل با استفاده از هوش مصنوعی، نقشه‌ای از زیرساخت‌های نفت و گاز تهیه خواهد کرد تا منابع آلودگی مشخص شوند.
هوش مصنوعی گوگل به کمک تشخیص نشت متان می‌آید «یائل مگوایر»، معاون ارشد و مدیرکل تیم Geo Sustainability گوگل می‌گوید: «تغییرات زیرساخت‌ها سریع است و به‌روز نگه‌داشتن نقشه‌ای در این زمینه به ورودی‌های دائمی نیاز د..

تاکسی‌های پرنده Joby Aviation از سال 2026 در دبی به پرواز درمی‌آیند

شرکت Joby Aviation اعلام کرد که با دولت دبی به توافق رسیده است تا تاکسی‌های پرنده خود را از سال 2026 در امارات متحده عربی به کار بگیرد. برخی از امور این توافق از سال آینده میلادی آغاز خواهند شد. اگر این برنامه به‌درستی اجرا شود، Joby و دبی برای اولین‌بار در دنیا می‌توانند یک سرویس تاکسی هوایی را راه‌اندازی کنند.
براساس بیانیه‌ای که در وب‌سایت Joby Aviation منتشر شده است، این شرکت با دولت دبی توافقی را امضا کرده تا حق انحصاری عرضه تاکسی‌های پرنده را به مدت شش سال در اختیار داشته باشد. این سرویس از اوایل سال 2026 آغاز به کار خواهد کرد.
تاکسی‌های پرنده به دبی می‌روند شرکت Joby همچنین توافق‌نامه‌ای را با شرکت Skyports امضا کرده است تا این شرکت چهار جایگاه مخصوص برای پرواز و فرود را برای این تاکسی‌های هوایی در دبی بسازد. Joby می‌گوید تاکنون چند محل ازجمله فرودگاه بین‌المللی دبی، نخل جمیره، دبی مارینا و مرکز شهر دبی را هم به‌عنوان محل‌های نشست و برخاست تاکسی‌های خود شناسایی کرده است.
تاکسی‌های Joby قادر به حمل یک خلبان و حداکث..

ایلان ماسک تاریخ احتمالی سومین پرتاب استارشیپ را اعلام کرد

اداره هوانوردی فدرال (FAA) هنوز مجوز سومین پرتاب استارشیپ اسپیس‌ایکس را صادر نکرده، بااین‌حال «ایلان ماسک» تاریخ تقریبی این پرتاب را در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرده است. طبق گفته مدیرعامل اسپیس‌ایکس، این پرتاب حدوداً سه هفته دیگر انجام خواهد شد.
پیش‌بینی می‌شد که سومین پرتاب آزمایشی استارشیپ در فوریه 2024 (بهمن‌ماه) انجام می‌شود، اما حالا طبق اظهارات جدید ایلان ماسک، استارشیپ حدوداً سه هفته دیگر در مارس (اسفندماه) پرتاب خواهد شد. FAA همچنان درحال بررسی دومین پرواز آزمایشی استارشیپ است که در آبان‌ماه از تأسیسات اسپیس‌ایکس در بوکاچیکا تگزاس پرتاب شد. مانند اولین پرواز (که هفت ماه قبل از دومین پرواز انجام شده بود)، استارشیپ پس از بلندشدن، منفجر شد.
آماده‌سازی استارشیپ برای سومین پرتاب سومین پرتاب آزمایشی استارشیپ اسپیس‌ایکس اسپیس‌ایکس انتظار دارد FAA تحقیقات خود را به‌زودی به سرانجام برساند و مجوز سومین پرتاب آزمایشی بدون خدمه استارشیپ را صادر کند. ایلان ماسک قصد دارد از استارشیپ در برنامه‌های مختلفی استفاده کند که مهم‌ترین..

آنتن هیبریدی ناسا ارتباطات همزمان لیزری و رادیویی را با اعماق فضا ممکن می‌کند

ناسا درحال آزمایش یک آنتن هیبریدی غول‌پیکر است که می‌تواند سیگنال‌های رادیویی و لیزری فضاپیماها را از فاصله صدها میلیون کیلومتر مدیریت کند. هدف این آنتن سرعت‌بخشیدن به ارتباطات زمین با فضاپیماها است. در واقع ارتباطات نوری یا لیزری قابلیت‌های جدیدی را برای اکتشافات فضایی ممکن می‌کنند.
براساس گزارش ناسا، آنتن آزمایشی این آژانس سیگنال‌های لیزری فرکانس رادیویی و مادون قرمز را از فضاپیمای Psyche ناسا در حین حرکت در اعماق فضا دریافت کرده است. این آزمایش نشان می‌دهد که دیش‌های غول‌پیکر شبکه فضایی عمیق ناسا (DSN) که از طریق امواج رادیویی با فضاپیماها ارتباط برقرار می‌کنند، حالا می‌توانند به ارتباطات نوری یا لیزری نیز مجهز شوند.
آنتن هیبریدی ناسا برای اکتشافات فضایی یکی از نکات برجسته مأموریت Psyche ناسا به سیارکی با همین نام، آزمایش واحد ارتباطات نوری فضای عمیق (DSOC) آن است. این واحد گیرنده لیزری قادر به ارسال و دریافت سیگنال‌های لیزری است و ارتباطات را چندین برابر سریع‌تر از سیستم‌های رادیویی معمولی امکان‌پذیر می‌کند. از زمان پ..

اسپیس ایکس ۲۵ بهمن‌ماه فرودگر Odysseus را به ماه می‌برد

در هفته جاری و طی چند روز آینده، چندین پرتاب موشکی انجام خواهد شد. قابل‌توجه‌ترین مورد احتمالاً پرتاب راکت فالکون 9 در روز چهارشنبه خواهد بود که طی آن فرودگر Odysseus از شرکت Intuitive Machines به‌عنوان بخشی از برنامه‌های ناسا همراه با محموله‌های علمی روی ماه فرود خواهد آمد.
مأموریت روز چهارشنبه، 25 بهمن، توسط راکت فالکون 9 شرکت اسپیس ایکس و ساعت 21:27 دقیقه (به وقت ایران) پرتاب خواهد شد. طی این مأموریت که IM-1 نام دارد، یک فرودگر Nova-C به نام Odysseus از شرکت Intuitive Machines به‌عنوان بخشی از برنامه CLPS ناسا به سمت ماه پرتاب خواهد شد. مأموریت Odysseus که فقط 14 روز طول می‌کشد، برای حمل چند قطعه تجهیزات مربوط به آزمایش‌های علمی مختلف بر روی ماه انجام خواهد شد.
اسپیس ایکس روز چهارشنبه همچنین با مأموریت دیگری قصد دارد تا محموله‌های ناشناخته‌ای را با کمک موشک فالکون 9 برای نیروی فضایی و آژانس دفاع موشکی ایالات متحده به فضا پرتاب کند.
پس از آن، در روز پنجشنبه، 26 بهمن‌ماه، آژانس کاوش‌های هوافضای ژاپن (JAXA)، دومین پروز آ..