جلد 9 - شماره سال ۱۳۹۸                   ‫جلد (9): 53 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Moshkani M, Afrooz G A. Compare Big Five personality traits, attachment and self-perception between delinquent and normal adolescents. mejds. 2019; 9 :53-53
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-996-fa.html
مشکانی محمد، افروز غلامعلی. مقایسهٔ پنج‌ عاملی بزرگ شخصیت و دل‌بستگی ادراک‌شده و خودکارآمدی نوجوانان بزهکار و بهنجار. مجله مطالعات ناتوانی. 1398; 9 () :53-53

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-996-fa.html


1- واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی
2- دانشگاه تهران
چکیده:   (686 مشاهده)
زمینه و هدف: میان بسیاری از صاحب‌نظران در این زمینه توافق کلی دیده می‌شود که نوجوانان بزهکار اغلب درمعرض آن‌گونه از روابط اجتماعی هستند که از ویژگی‌های آن، وجود مشکل‌های شخصیتی و نبود رابطه و پیوند نزدیک و صمیمانه بین والدین و فرزند و وضع نابسامان محیط خانوادگی است و این عوامل ارتباط مستقیمی با بزهکاری وی دارد؛ بنابراین هدف پژوهش حاضر مقایسهٔ پنج عامل بزرگ شخصیتی و دل‌بستگی ادراک‌شده و خودکارآمدی نوجوانان بزهکار و عادی بود. 
روش‌بررسی: روش پژوهش توصیفی از نوع علی‌مقایسه‌ای بود. جامعهٔ آماری را تمامی نوجوانان پسر عادی و بزهکار شهر گرگان تشکیل دادند. نمونهٔ پژوهش شامل ۱۲۰ نوجوان بزهکار پسر و ۱۲۰ نوجوان عادی پسر بود که به‌شیوهٔ نمونه‌گیری دردسترس انتخاب و از میان آنان ۷۱ نوجوان بزهکار و ۷۱ نوجوان عادی به‌صورت تصادفی ساده در نظر گرفته شدند. برای جمع‌آوری داده‌ها از پرسشنامهٔ شخصیتی پنج‌عاملی شخصیت نئو (۱۹۸۵) و پرسشنامهٔ دل‌بستگی کولینز و رید (۱۹۹۶) و مقیاس خودکارآمدی شرر و مادوس (۱۹۸۲) استفاده شد. جهت تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها، روش تحلیل واریانس چندمتغیره (مانوا) با کمک نرم‌افزار SPSS نسخهٔ ۲۳ به‌کار رفت و مقادیر احتمال کمتر از ۰٫۰۵ از نظر آماری معنادار بود. 
یافته‌ها: باتوجه به نتایج، بین ویژگی‌های شخصیتی نوجوانان بزهکار و عادی تفاوت معنادار آماری وجود داشت (۰٫۰۰۱>p). یافته‌ها مشخص کردند نوجوانان بزهکار درمقایسه با نوجوانان عادی در خرده‌مقیاس‌های روان‌آزردگی نمرهٔ بیشتری کسب کردند؛ اما در خرده‌مقیاس‌های برون‌گرایی، گشودگی به تجربه، توافق‌پذیری و در متغیر وظیفه‌شناسی نمرهٔ کمتری از گروه نوجوانان عادی به‌دست آوردند (۰٫۰۰۱>p). همچنین نوجوانان بزهکار در مؤلفهٔ سبک دل‌بستگی اضطرابی درمقایسه با نوجوانان عادی دارای نمرهٔ بیشتری بودند. درنهایت بین متغیر خودکارآمدی در نوجوانان بزهکار و عادی تفاوت معناداری مشاهده شد. بدین‌صورت که میزان خودکارآمدی نوجوانان بزهکار کمتر از نوجوانان عادی بود (۰٫۰۰۱>p). 
نتیجه‌گیری: براساس یافته‌های این پژوهش ویژگی‌های شخصیتی و دل‌بستگی ادراک‌شده و خودکارآمدی ازجمله عوامل روانی مؤثر در بُعد رفتارهای جامعه‌ستیزانه است؛ بنابراین توجه به حوزهٔ دل‌بستگی در دوران کودکی توسط والدین و اهمیت ویژگی‌های شخصیت می‌تواند در ایمن‌نگه‌داشتن کودکان‌ونوجوانان دربرابر جرم‌های احتمالی تأثیرگذار باشد. 
متن کامل [PDF 528 kb]   (355 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: ۱۳۹۶/۱۱/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۲۸

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb