جلد 8 - شماره سال ۱۳۹۷                   ‫جلد (8): 24 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Saied Manesh M M M, Ghorbani M. The effectiveness of group anger management training on the increase in social and occupational compatibility of a migraine suffering people. mejds. 2018; 8 :24-24
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-916-fa.html
سعید منش محسن، قربانی مهدی. اثربخشی آموزش گروهی مدیریت خشم بر افزایش میزان سازگاری اجتماعی و شغلی مبتلایان به میگرن. مجله مطالعات ناتوانی. 1397; 8 () :24-24

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-916-fa.html


1- دانشگاه علم و هنر یزد
2- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد یزد
چکیده:   (1982 مشاهده)
هدف: هدف پژوهش حاضر بررسی اثربخشی آموزش گروهی مدیریت خشم بر افزایش میزان سازگاری اجتماعی و شغلی مبتلایان به میگرن بود.
روش‌بررسی: مطالعه از نوع شبه‌آزمایشی با طرح پیش‌آزمون-پس‌آزمون با گروه کنترل بود؛ جامعهٔ آماری پژوهش حاضر تمامی بیماران مبتلا به سردرد میگرنی بودند که در نیمهٔ اول سال ۱۳۹۶ به کلینیک‌های شهر یزد مراجعه داشتند. با استفاده از نمونه‌گیری در دسترس و براساس معیارهای ورود به پژوهش، ۶۰ نفر از این افراد انتخاب و بررسی شدند. از میان این افراد تعداد ۳۰ نفر که نمرهٔ کنترل خشم آن‌ها در پرسشنامهٔ کنترل خشم بالاتر از نمرهٔ برش بود، بعد از ارزیابی توسط پرسشنامهٔ سازگاری بل (۱۹۶۱) به‌صورت تصادفی در دو گروه آزمایش (۱۵ نفر) و کنترل (۱۵ نفر) قرار گرفتند. در ادامه ۸ جلسهٔ دو ساعتهٔ آموزش مهارت‌های مدیریت خشم برای گروه آزمایش اجرا شد و گروه کنترل آموزشی دریافت نکرد. نهایتاً داده‌ها با استفاده از آزمون تحلیل کوواریانس یک‌راهه تحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج آزمون نشان داد که بین دو گروه در افزایش سازگاری اجتماعی و سازگاری شغلی در مرحلهٔ پس‌آزمون تفاوت معناداری وجود دارد (۰٫۰۰۱>p) و این بدین‌معناست که آموزش مدیریت خشم بر ارتقای سازگاری اجتماعی و شغلی اثربخش بوده است.
نتیجه‌گیری: با توجه به یافته‌ها می‌توان گفت آموزش گروهی مدیریت خشم باعث بهبود سازگاری اجتماعی و شغلی بیماران مبتلا به میگرن می‌شود و بر این اساس به روان‌شناسان و مشاوران توصیه می‌شود در کار با این افراد از مداخلهٔ مدیریت خشم بهره جویند.
متن کامل [PDF 819 kb]   (806 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۶/۸/۶ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۱/۳

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb