جلد 8 - شماره سال ۱۳۹۷                   ‫جلد (8): 46 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Heidari F, Asgari P, Heidari A, Pasha R, Makvandi B. The Effectiveness of acceptance and commitment therapy on psychological flexibility and rumination in patients with non-cardiac chest pain. mejds. 2018; 8 :46-46
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-891-fa.html
حیدری فاطمه، عسگری پرویز، حیدری علیرضا، پاشا رضا، مکوندی بهنام. اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر انعطاف‌پذیری روان‌شناختی و نشخوار فکری در بیماران با درد غیرقلبی قفسه‌سینه. مجله مطالعات ناتوانی. 1397; 8 () :46-46

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-891-fa.html


1- واحد اهواز، دانشگاه آزاد اسلامی
2- گروه روان‌شناسی، واحد اهواز، دانشگاه آزاد اسلامی، اهواز، ایران
چکیده:   (1594 مشاهده)

زمینه و هدف: علل متنوعی می‌تواند موجب بروز درد قفسه سینه شود؛ که معمولاً علل روانی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند، از این رو واجد اهمیت بیشتری در تشخیص و درمان هستند؛ بنابراین پژوهش حاضر با هدف تعیین اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر انعطاف‌پذیری روانی و نشخوار فکری در بیماران با درد غیرقلبی قفسه‌سینه انجام شد.
روش بررسی: این پژوهش از نوع نیمه‌آزمایشی به صورت پیش‌آزمون، پس‌آزمون و پیگیری دو ماه بعد با گروه کنترل بود. نمونه پژوهش به صورت در دسترس و شامل تعداد ۴۰ بیمار مراجعه کننده به یکی از بیمارستان‌های شهر تهران بود که پس از ورود به طرح، به‌طور تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل قرار گرفتند. آزمودنی‌ها به دو پرسشنامه انعطاف‌پذیری روان‌شناختی و نشخوار فکری (هوکسما و مارو) پاسخ دادند. گروه آزمایش تحت ۸ جلسه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد قرار گرفتند. سپس نتایج با آزمون‌های آماری تی دو گروه مستقل، تحلیل واریانس با اندازه‌گیری مکرر و آزمون تعقیبی بونفرونی و با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخه ۲۳ بررسی شد.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد که پس از مداخله، میانگین نمرات مقیاس نشخوار فکری کاهش (۰٫۰۰۱<p) و انعطاف‌پذیری روان‌شناختی در گروه درمانی افزایش داشت (۰٫۰۰۱<p). این برتری در پیگیری دو ماه بعد نیز حفظ شده بود (۰٫۰۰۱<p).
نتیجه‌گیری: آموزش درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد بر انعطاف‌پذیری روان‌شناختی و نشخوار فکری در بیماران با درد غیرقلبی قفسه سینه که دچار ناتوانی‌های جسمی شده‌اند، مؤثر است و نیز نتایج درمان پایدار می‌باشد. بنابراین تشخیص و درمان مناسب موجب ایجاد نتایج مطلوب و رضایتمندی در بیمار می‌گردد.

متن کامل [PDF 613 kb]   (609 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۶/۶/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۶/۸/۲۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb