جلد 7 - شماره سال ۱۳۹۶                   ‫جلد (7): 1 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Namjoo S, Ahadi H, Borjali A, Seirafi M. Effect of Eye Movement Desensitization and Reprocessing on Body Image Satisfaction and Self-Esteem in Amputees with Phantom Limb Pain. mejds. 2017; 7 :1-1
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-734-fa.html
نامجو سارا، احدی حسن، برجعلی احمد، صیرفی محمد رضا. تأثیر حساسیت‌زدایی چشم و پردازش مجدد (EMDR) بر رضایت از تصویر بدنی و عزت‌نفس در افراد قطع‌عضوشدهٔ مبتلا به درد عضو خیالی. مجله مطالعات ناتوانی. 1396; 7 () :1-1

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-734-fa.html


1- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد کرج
2- دانشگاه علامه طباطبایی
چکیده:   (5185 مشاهده)

زمینه و هدف: «درد عضو خیالی»، ماهیتی شایع و مبهم دارد و باور به داشتن ساختار معیوب ابعاد مهم عزت‌نفس و تصویر بدنی را در افراد قطع ‌عضو شده تحت‌ تأثیر قرار می‌دهد. در حالیکه درمان‌های دارویی و فیزیکی، اغلب با اثربخشی موقت و عود دوباره همراه هستند، روان‌درمانی، نتایج پایاتری را در پی داشته است. هدف پژوهش حاضر تعیین اثر درمان «حساسیت‌زدایی منظّم چشم و پردازش مجدّد» بر شدّت درد، تصویر بدنی و عزت‌نفس در بیماران مبتلا به درد عضو خیالی بود.

روش بررسی: در این مطالعهٔ نیمه ‌آزمایشی که در سال ۹۵-۱۳۹۴ در سازمان جمعیت هلال احمر استان تهران انجام شد، با استفاده از روش نمونه‌گیریِ قضاوتی، از بین ۴۷ بیمار قطع ‌عضو شده، ۲۶ نفر از نظر ابتلا به درد عضو خیالی غربال شده و به روش جای‌گماریِ تصادفی به دو گروه «مداخله» (۱۳نفر) و «کنترل» (۱۳نفر) اختصاص یافتند؛ سپس به‌وسیلهٔ ابزار عزت‌نفس روزنبرگ (RSE)، روابط چند بُعدی خود-بدن (MBSRQ) و پرسش‌نامهٔ درد مک‌گیل (SF-MPQ) مورد سنجش قرار گرفتند. همچنین از آزمون‌های تحلیل کوواریانس چند متغیره، هم‌بستگی پیرسون و هم‌بستگی پاره‌ای استفاده شد.

یافته‌ها: نتایج آنالیز کوواریانس نشان داد که تفاوت نمرهٔ پیش‌آزمون و پس‌آزمون بین دو گروه مداخله و کنترل در سه حیطهٔ درد (۰٫۰۰۱>p)، عزت‌نفس (۰٫۰۰۱>p)، و تصویر تَن (۰٫۰۰۱>p) معنادار است. نتایج، نشان‌دهندهٔ کاهش معنادار درد و افزایش عزت‌نفس و رضایت از تصویر بدنی می‌باشد.

نتیجه‌گیری: درمان «حسّاسیّت‌زدایی منظّم چشم و پردازش مجدّد» قادر است درد عضو خیالی را کاهش داده و از طریق بی‌اعتبار کردن شناخت‌های ناکارآمد پیرامون نقص عضو، تصوّر فرد از نقص و نازیبایی بدنش را تعدیل کند و عزت‌نفس فرد را ارتقا دهد.

متن کامل [PDF 306 kb]   (1852 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1395/10/13 | پذیرش: 1395/11/23

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb