جلد 9 - شماره سال ۱۳۹۸                   ‫جلد (9): 9 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Amini M M, Azhadi S M, Mansourjozan Z. Horse Therapy on Psychological Indices and Sensory-Movement Function in Children with Attention-Deficit / Hyperactivity Disorder. mejds. 2019; 9 :9-9
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1436-fa.html
امینی محمد مهدی، ازهدی سیده‌ماجده، منصورجوزان زهرا. ‌تأثیر یک دوره اسب‌درمانی بر شاخص‌های روانی و عملکرد حسی‌حرکتی در کودکان مبتلا به اختلال نقص‌توجه/بیش‌فعالی. مجله مطالعات ناتوانی. 1398; 9 () :9-9

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1436-fa.html


1- دانشگاه آزاد اسلامی ، واحد مشهد
2- دانشگاه تهران
چکیده:   (845 مشاهده)
 
چکیده
هدف: در سال‌های اخیر آگاهی ما، دربارهٔ تحرک بیش‌از‌حد کودکان به میزان چشمگیری افزایش یافته و نیز توجه‌ها از میزان فعالیت، به نارسایی‌های توجه و سپس به مسائل گسترده‌ترِ رشد اجتماعی تغییر جهت داده است. هدف مطالعهٔ حاضر بررسی تأثیر یک دوره اسب‌درمانی بر شاخص‌های روانی و عملکرد حسی‌حرکتی در کودکان مبتلا به اختلال نقص‌توجه / بیش‌فعالی بود.
روش‌بررسی: روش پژوهش نیمه‌تجربی با طرح پیش‌آزمون ‐ پس‌آزمون و گروه گواه بود. نمونه شامل بیست کودک دارای اختلال نقص‌توجه / بیش‌فعالی بود که به روش نمونه‌گیری هدفمند انتخاب شدند. برای جمع‌آوری داده‌ها از آزمون‌های عصب-روان‌شناختی کانرز و پرسشنامهٔ کانرز (نسخهٔ معلم) استفاده گردید. در این مطالعه گروه تجربی به‌مدت ۸ هفته و هر هفته سه جلسهٔ ۹۰‌دقیقه‌ای تحت نظر مربی، آموزش‌های سوارکاری درمانی دریافت کردند. در این مدت گروه گواه هیچ آموزش مربوطی دریافت نکرد. برای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها از آزمون‌های کولموگروف اسمیرنوف و تی مستقل استفاده شد.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد هشت هفته مداخلهٔ اسب‌درمانی بر شاخص‌های روانی و عملکرد حسی حرکتی شامل علائم روان‌شناختی، مشکلات توجه، عملکرد حسی‌حرکتی، حافظه و یادگیری، کارکردهای اجرایی، توانایی‌های شناختی، اختلال نقص‌توجه، رفتار کودک در کلاس، مشارکت و همکاری گروهی و نگرش به طرف مراجع قدرت در کودکان مبتلا به ADHD تأثیر معناداری داشته و سبب بهبود این شاخص‌ها شده است (۰٫۰۱>p).
نتیجه‌گیری: یک دوره اسب‌درمانی بر شاخص‌های روانی و عملکرد حسی‌حرکتی در کودکان مبتلا به اختلال نقص‌توجه/بیش‌فعالی تأثیرگذار بود.

 
متن کامل [PDF 565 kb]   (282 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: ۱۳۹۷/۱۲/۱۴ | پذیرش: ۱۳۹۸/۲/۲۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb