جلد 9 - شماره سال ۱۳۹۸                   ‫جلد (9): 62 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khosroshahi H, Mirzaian B, Hassanzadeh R. Metacognitive Therapy on Mental Health, Self-efficacy and Illness Perception in Coronary Heart Disease. mejds. 2019; 9 :62-62
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1075-fa.html
خسروشاهی حسین، میرزائیان بهرام، حسن زاده رمضان. تأثیر درمان فراشناختی بر شاخص‌های سلامت عمومی و خودکارآمدی و ادراک بیماری در بیماران کرونر قلبی. مجله مطالعات ناتوانی. 1398; 9 () :62-62

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1075-fa.html


1- واﺣﺪ گرگان، داﻧﺸﮕﺎه آزاد اﺳﻼمی
2- واﺣﺪ ساری، داﻧﺸﮕﺎه آزاد اﺳﻼمی
چکیده:   (754 مشاهده)
زمینه و هدف: پژوهش‌ها نشان داده‌اند بیماران قلبی‌عروقی دارای مشکل‌هایی در سلامت عمومی و خودکارآمدی و ادراک بیماری هستند. جهت افزایش این شاخص‌ها درمان‌های روان‌شناختی متعددی به‌کار رفته است. پژوهش حاضر با هدف بررسی تأثیر درمان فراشناختی بر شاخص‌های سلامت عمومی و خودکارآمدی و ادراک بیماری در بیماران کرونر قلبی صورت گرفت. 
روش‌بررسی: طرح پژوهش نیمه‌آزمایشی از نوع پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه گواه بود. جامعهٔ آماری را تمامی مردان مبتلا به بیماری قلبی (CHD) در شهر قائم‌شهر تشکیل دادند که به کلینیک قلب بیمارستان ولیعصر قائم‌شهر در سال ۹۷-۱۳۹۶ مراجعه کردند. از این تعداد ۳۰ نفر به‌روش نمونه‌گیری هدفمند انتخاب شده و به‌صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه (هر گروه ۱۵ نفر) قرار گرفتند. سپس به پرسشنامه‌های سلامت عمومی (گلدنبرگ و همکاران، ۱۹۹۷) و خودکارآمدی (شرر و همکاران، ۱۹۸۲) و ادراک بیماری (برودبنت، پتریه، وینمن و مین، ۲۰۰۶) پاسخ دادند. برنامهٔ مداخله فراشناختی به‌مدت هشت جلسهٔ ۹۰دقیقه‌ای بر گروه آزمایش انجام پذیرفت. داده‌های به‌دست‌آمده با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخهٔ ۲۱ و به‌‌شیوه‌ٔ تحلیل کواریانس تجزیه‌‌و‌تحلیل شد. 
یافته‌ها: نتایج نشان داد میانگین نمرات پیش‌آزمون در گروه آزمایش در نمرهٔ کل سلامت عمومی و خودکارآمدی و ادراک بیماری به‌ترتیب ۶۳٫۶۷ و ۵۴٫۸۰ و ۵۴٫۲ و در پس‌آزمون به‌ترتیب ۴۶٫۴۵ و ۶۶٫۱۳ و ۵۸٫۴۶ است. نتایج آنالیز کواریانس مشخص کرد درمان فراشناخت به‌طور معناداری موجب کاهش مشکل‌های سلامت عمومی و افزایش خودکارآمدی و ادراک بیماری بیماران می‌شود (۰٫۰۵>p). 
نتیجه‌گیری: باتوجه به یافته‌ها، درمان فراشناختی می‌تواند درمان مناسبی جهت افزایش سلامت عمومی و خودکارآمدی و همچنین تعدیل ادراک بیماری در بیماران مبتلا به کرونر قلبی باشد. 
متن کامل [PDF 635 kb]   (543 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1397/3/12 | پذیرش: 1397/4/25

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb