جلد 9 - شماره سال ۱۳۹۸                   ‫جلد (9): 41 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Khodabakhshi Koolaee A, Falsafinejad M, Sanagoo A. The Emotional Reactions in Women Accused of Murdered about Crime: A Phenomenological Study. mejds. 2019; 9 :41-41
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1037-fa.html
جزینی شیوا، خدابخشی کولایی آناهیتا، فلسفی نژاد محمدرضا، ثناگو اکرم. واکاوی واکنش‌های احساسی و هیجانی زنان متهم به قتل پیرامون ارتکاب قتل: یک مطالعۀ پدیدارشناسی. مجله مطالعات ناتوانی. 1398; 9 () :41-41

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1037-fa.html


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات
2- دانشگاه خاتم
3- دانشگاه علامه طباطبائی
4- مرکز تحقیقات پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گلستان
چکیده:   (2448 مشاهده)
زمینه و هدف: قتل از جنایت‌های بشری بسیار هولناک است. پژوهش‌های گذشته عوامل زمینه‌ساز روان‌شناختی و اجتماعی گوناگونی را در ارتکاب به قتل برشمرده‌اند؛ لذا پژوهش حاضر با هدف واکاوی واکنش‌های احساسی و هیجانی زنان متهم به قتل دربارۀ ارتکاب به قتل انجام شد.
روش‌بررسی: روش این مطالعه کیفی و از نوع پدیدارشناسی بود. شرکت‌کنندگان در پژوهش شامل هفده زن متهم به قتل بودند که براساس نمونه‌گیری هدفمند، از بین زنان متهم به قتل در زندان زنان شهر اصفهان در سال ۱۳۹۵ انتخاب شدند. برای جمع‌آوری داده‌ها از روش مصاحبۀ نیمه‌ساختاریافته استفاده شد که با موافقت شرکت‌کنندگان یادداشت و سپس تحلیل شدند. برای تجزیه‌و‌تحلیل اطلاعات به‌دست‌آمده از پژوهش، از تحلیل محتوای کیفی استفاده شد.
یافته‌ها: تجزیه‌و‌تحلیل داده‌ها به تولید هفت درون‌مایۀ اصلی انجامید که شاملِ احساس ناراحتی، شوک، احساس وحشت، احساس خفگی و نداشتنِ آرامش، احساس عصبانیت و جنون، احساس پشیمانی و در نهایت احساس گیجی و سردرگمی بود. 
نتیجه‌گیری: نتایج حاصل از این مطالعه نشان داد که بسیاری از آن‌ها پس از ارتکاب جرم، واکنش‌های احساسی و هیجانی همانند پشیمانی، ناراحتی و گیجی را داشته‌اند که این امر نشان می‌دهد این زنان در حین ارتکاب قتل، کنترل هیجان‌های منفی و خشم شدید خود را نداشته‌اند. این نتایج می‌تواند به مددکاران اجتماعی، روان‌شناسان، مشاوران، جرم‌شناسان و متخصصان پزشکی‌قانونی در آموزش و کار در این حیطه کمک کند. 
متن کامل [PDF 425 kb]   (239 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۲/۳۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۳/۲۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb