یکی از نادرترین حشرات زمین از انقراض نجات پیدا کرد

«خرچنگ درختی» یکی از نادرترین حشرات روی زمین است که تنها 20 تا 30 عدد از آن‌ها در طبیعت باقی مانده. به مدت 80 سال گمان می‌شد که این حشره منقرض شده‌، اما ضاهراً به حیات خود ادامه داده است. زیستگاه این جانور جزیره لرد هاوو (Lord Howe) و هرم بال (Ball's Pyramid) در استرالیا است. اکنون این حشره برای بازدید عموم در باغ‌وحش سن‌دیگو، آمریکا به نمایش گذاشته شده است.

براساس گزارشی تازه، در هرم بال تنها یک گونه گیاه است که این حشره می‌تواند از آن تغذیه کند؛ این گیاه نیز توسط یک تاک مهاجم روبه‌نابودی است. هرم بال که مستعد رویدادهای آب‌و‌هوایی فاجعه‌بار و رانش زمین است، مکان امنی برای گونه‌های در معرض خطر انقراض مانند خرچنگ درختی نیست؛ بنابراین دانشمندان از این نوع حشرات در چندین باغ‌وحش در سرتاسر جهان نگهداری می‌کنند. حالا هم باغ‌وحش سن‌دیگو نیز میزبان این حشره برای بازدید عموم است.

حشره‌شناس باغ‌وحش سن‌دیگو توضیح می‌دهد که بازدید از این گونه‌های نادر و نمادین، راهی عالی برای افزایش آگاهی مردم نسبت به حیوانات کمتر شناخته‌شده‌ است. وجود این موجودات برای زمین بسیار مهم است؛ بی‌مهرگان از بسیاری جهات مانند گرده‌افشانی، زندگی را برای همه ما ممکن می‌کنند.

خرچنگ درختی، یکی از نادرترین حشرات روی زمین

خرچنگ درختی

در سال 1918، خرچنگ‌های درختی مورد هجوم موش‌های جزیره لرد هاوو قرار گرفتند. این موش‌ها همچنین گونه‌های بومی دیگر را می‌خوردند و باعث انقراض پنج پرنده، دو گیاه و 12 بی‌مهرگان دیگر شدند. از سال 1920 به‌بعد، این حشره دیگر در این جزیره دیده نشد؛ اما آن‌ها در 23 کیلومتری لرد هاوو، در جزیره آتش‌فشانی هرم بال مستقر شده بودند.

این شاهکار باورنکردنی بقا، به‌رغم تعداد بسیار کم خرچنگ‌های درختی در چنین مکان متروکی، احتمالاً به‌دلیل توانایی جنس ماده این حشرات در تولیدمثل از طریق بکرزایی ممکن شده است. محققان درباره خطر انقراض این حشرات مردد بودند و در سال 2003 یک تیم نجات، چهار خرچنگ درختی را برای شروع یک برنامه تولیدمثل از این جزیره بیرون آوردند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *