پیوند مغز استخوان توانست مرد آلمانی 53 ساله را از سرطان و HIV نجات دهد

به‌تازگی یک مرد آلمانی ۵۳ ساله مبتلا به HIV با دریافت درمان مبتنی بر سلول‌های بنیادی، توانسته است از بیماری خود رهایی پیدا کند. او سومین فردی محسوب می‌شود که به کمک روش درمانی مذکور، می‌تواند این بیماری مهلک را شکست دهد.

آیا HIV کاملاً با درمان سلول‌های بنیادی از بین می‌رود؟

مرد آلمانی مورد بحث که از او با نام بیمار دوسلدورف (به دلیل محل زندگی) یاد می‌شود، در کنار بیمار برلین و لندن، سومین نفر دریافت‌کننده سلول‌های بنیادی یا یک جهش ژنتیکی خاص است که امکان درمان HIV را فراهم می‌سازد. شایان ذکر است که او به نوع ۱ ویروس HIV آلوده بوده است؛ سویه‌ای که بیشتر در جهان شایع است و اغلب موارد ابتلا را به خود اختصاص می‌دهد. البته نوع ۲ این ویروس با عوارض و شدت بیماری‌زایی بیشتری همراه است؛ اما معمولاً ابتلا به آن در نواحی غربی آفریقا گزارش می‌شود.

ویروس HIV حتی پس از دریافت درمان ضدویروس (ART) در بدن باقی می‌ماند و داروهای ضدویروس معمولاً نقش کنترل‌کننده را برای این بیمار دارند. پیوند سلول‌های خون‌ساز آلوژنیک (HSCT) یا همان پیوند مغز استخوان، توانسته است مقادیر ویروس را در بدن بیماران به شدت کاهش دهد؛ مقادیری که معمولاً در داخل سلول‌های ایمنی به صورت خفته باقی می‌مانند و در صورت توقف مصرف داروهای ضدویروس می‌توانند دوباره در خون تکثیر شوند. عبارت آلوژنیک در طی این درمان، نشان‌دهنده متفاوت بودن سلول‌ها از نظر ژنتیکی با سلول‌های گیرنده است و روی کسب آن‌ها از فرد دیگری تاکید دارد.

درمان سلول‌های بنیادی
تیموتی ری بران (بیمار برلین) – اولین نفری که درمان سلول‌های بنیادی HIV را در سال ۲۰۰۷ دریافت کرد و در ۲۰۲۰ به علت سرطان درگذشت.

بیمار مذکور که در سال ۲۰۰۸ ابتلای خود را به HIV متوجه شده بود، با بیماری لوسمی حاد مغز استخوان هم دست و پنجه نرم می‌کرده است که یک سرطان خطرناک خون به شمار می‌رود. او در سال ۲۰۱۱ دریافت داروهای HIV را آغاز کرد و در سال ۲۰۱۳ هم پیوند مغز استخوان برای درمان سرطان را تجربه نمود. سلول‌های بنیادی مورد استفاده در این درمان، دارای جهش خاصی در ژن CCR5 هستند؛ ژنی که سازنده محل چسبیدن ویروس به سلول‌های ایمنی است و جهش در آن، می‌تواند از ورود ویروس به سلول جلوگیری به عمل آورد.

پایش وضعیت بیمار دوسلدورف برای سال‌های طولانی ادامه داشته است و پس از ۱۰ سال همچنان سرکوب شدید فعالیت ویروسی در بدن او مشهود است. همچنین باید ذکر کرد که او ۴ سال است که دیگر داروهای ضدویروس را مصرف نمی‌کند و توانسته از هر دو بیماری HIV و سرطان خون، بهبودی کامل را بدست آورد. پزشکان وی، تایید کرده‌اند که این روش درمانی، می‌تواند فرایند تکثیر ویروس را متوقف کند و در بلند مدت، به کاهش چشمگیر ذخایر ویروسی در بدن، ختم شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *