ناسا از جت مافوق صوت X-59 رونمایی کرد

ناسا جت جدید مافوق صوت خود به نام X-59 را به نمایش گذاشت. ناسا این جت را همراه با شرکت صنایع هوافضای لاکهید مارتین ساخته است. جت X-59 سرعتی بالاتر از صوت دارد، ولی برخلاف دیگر جت‌ها، «بی‌صدا» است و صدای مهیبی در جو ایجاد نمی‌کند. پروازهای مافوق صوت بر فراز زمین درحال‌حاضر به‌دلیل ایجاد اختلالات صوتی ممنوع هستند.

براساس گزارش وب‌سایت اسپیس، جت X-59 ناسا برای شکستن دیوار صوتی بدون ایجاد صدای مهیبی که معمولاً هنگام فراصوت‌شدن هواپیماها رخ می‌دهد، طراحی شده است. این جت صدایی بسیار آرام ایجاد می‌کند که شاید به‌اندازه‌ صدای برهم‌خوردن درِ خودرو باشد. در صورت موفقیت آزمایش‌های این جت، X-59 پتانسیل ایجاد انقلابی در پروازهای مافوق صوت و به‌طور کلی هوانوردی دارد.

جت مافوق‌صوت X-59 ناسا

جت X-59 از سال 2016 درحال توسعه است و می‌تواند با سرعت حدود 1488 کیلومتر بر ساعت یا 1.4 ماخ پرواز کند. این جت تنها حدود 30 متر طول، 9 متر عرض و شکلی کشیده‌ای دارد که برای جلوگیری از برخورد امواج ایجادشده توسط پرواز مافوق صوت طراحی شده است.

جت X-59 پنجره‌ای رو به جلو ندارد؛ این امر به کاهش اختلالات صوتی هواپیما کمک می‌کند. درعوض، از یک سیستم دید خارجی یا XVS بهره می‌برد؛ این سیستم از یک دوربین و یک صفحه‌نمایش در کابین خلبان تشکیل شده است و به خلبانان نمای واقعیت افزوده از آنچه در جلوی جت وجود دارد، ارائه می‌دهد.

X-59 درواقع هنوز یک هواپیمای آزمایشی است. هدف ساخت این جت آن است که نشان داده شود یک هواپیما می‌تواند سریع‌تر از سرعت صوت پرواز کند، بدون اینکه اختلالات صوتی برای جو و زمین داشته باشد. اگرچه حذف کامل اثر حرکت یک جسم بزرگ در جو با سرعت زیاد غیرممکن است، اما هدف ناسا این است که این اختلال بزرگ صوتی را به یک ضربه صوتی کاهش دهد تا کمتر مخرب باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *