مطالعه جدید: افکار شما می‌توانند سبب درد جسمانی شوند!

در آزمایشی که توسط تیمی از محققان دانشگاه اوهایو و میشیگان انجام شد، از 17 نفر خواسته شد تا جعبه‌هایی سبک وزن را جابجا کنند، درحالیکه پیش از این به آن‌ها گفته شده بود جعبه‌ها سنگین هستند و باید از گردن و کمر خود در حین انجام این کار مراقبت کنند. محققان دریافتند این باورهای متضاد واقعا سبب درد فیزیکی در ناحیه کمر و گردن شد.

اگرچه این مطالعه کوچک است اما می‌تواند پیامدهایی در زمینه ایمنی محل کار داشته باشد. تشخیص عوامل استرس‌زای روانی اجتماعی به ویژه ناهماهنگی‌های شناختی که به سلامتی افراد آسیب می‌رساند، از اهمیت بالایی برخوردار است.

محققان در این مطالعه دریافتند درد شامل یک تعامل پیچیده میان ذهن و بدن است. با این‌حال درک این نکته دهه‌ها طول کشید. درحقیقت برای اولین دانشمندان در دهه 1980 دریافتند که درد جسمانی یک نتیجه زیستی-روانی-اجتماعی است. به بیانی دیگر، درد ترکیبی از استرس‌های فیزیکی، اجتماعی و روانی است – به این معنا که می‌تواند از فشار فیزیکی همراه با استرس مالی و بیماری‌های روانی بروز کند.

در طول آزمایش، مرتبا به داوطلبان گفته می‌شد که وظیفه خود در حمل جعبه را به شیوه‌ای نامطلوب انجام می‌دهند. پیش از شروع آزمایش، سنسورهایی به بدن این افراد متصل شده بود تا تغییرات به خوبی ثبت شود. هنگامی که داده‌های بدست آمده تحلیل شد، محققان دریافتند فشار بر روی ستون فقرات پس از آنکه افراد بازخورد منفی شنیدند، 20 تا 30 درصد افزایش یافته است. این درحالی بود که افراد در ابتدای کار احساس توانایی بیشتری داشتند.

درد جسمانی

«ویلیام ماراس»، محقق بیومکانیک در دانشگاه ایالتی اوهایو گفت: «این افزایش فشار تنها در شرایطی رخ داد که وزن جسم بلند شده توسط داوطلبین واقعا کم بود. می‌توانید تصور کنید در شرایط استرس‌زای بیشتر چه فشاری به ستون فقرات می‌آید که نهایتا منجر به درد شدید می‌شود؟»

محققان نتیجه گرفتند استرس‌های روانی-اجتماعی مکرر ممکن است فشار بیشتری بر ستون فقرات وارد کند که نهایتا منجر به درد می‌شود. داده‌ها نشان می‌دهد در سال 2020 نزدیک به 620 میلیون نفر در سراسر جهان از کمر درد رنج بردند. این مسئله بر توانایی آن‌ها برای کار، حرکت، مسافرت و یا مراقبت از خود یا دیگران تاثیر می‌گذارد. انتظار می‌رود این رقم تا سال 2050 به بیش از 800 میلیون نفر برسد.

به نظر می‌رسد درک ابعاد روانی-اجتماعی درد در کاهش ارقام مذکور بسیار کمک کننده باشد زیرا با این آزمایش ساده دانشمندان در قدم اول دریافتند یکی از علل کمر درد مزمن فشارهای روانی و اجتماعی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *