محققان: آلودگی اوزون با افزایش بستری بر اثر بیماری‌های قلبی-عروقی پیوند دارد

اولین مدرک علمی پیرامون ارتباط میان عبور از حد اوزون تعیین‌شده توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) و افزایش شمار بستری‌ها بر اثر بیماری‌های قلبی عروقی، به‌تازگی در قالب مقاله‌ای منتشر شده است. این مقاله می‌گوید حتی اگر سطح اوزون کمتر از حد WHO باشد، بازهم اثر منفی این آلودگی بر سلامت افراد قابل مشاهده است.

گروهی از محققان با بررسی رابطه میان آلودگی اوزون محیطی و بستری در بیمارستان بر اثر بیماری‌های قلبی عروقی دریافته‌اند که میان این دو عامل پیوندی وجود دارد. آن‌ها برای انجام این پژوهش از داده‌های بستری روزانه بیمارستان‌های 70 شهر چین در حد فاصل سال‌های 2015 تا 2017 استفاده کردند.

در این بازه زمانی، 6,444,441 نفر بر اثر بیماری‌های قلبی-عروقی بستری شدند و میانگینِ حداکثر تراکم اوزون روزانه برابر 79.2 میکروگرم بر مترمکعب بود. محققان در این مطالعه اثر آلودگی بر بیماری‌های قلبی-عروقی مثل کرونری، سکته، نارسایی قلبی، و زیرنوع‌هایی مثل آنژین، آنفارکتوس میوکارد حاد، سندرم کرونری حاد، سکته ایسکمیک و سکته هموراژیک را بررسی کردند.

افزایش آلودگی اوزون می‌تواند به افزایش بستری‌های بیمارستانی منجر شود؟

آن‌ها می‌گویند مواجهه با اوزون محیطی با افزایش بستری بر اثر همه بیماری‌های قلبی-عروقی مذکور، به‌جز سکته هموراژیک همراه بوده است. برای مثال، افزایش 10 میکروگرم بر مترمکعب در میانگین تراکم اوزون دو‌روزه با افزایش 0.40 درصدی نرخ بستری برای سکته و 0.75 درصدی آنفارکتوس میوکارد حاد پیوند دارد.

پروفسور «شائووی وو» از دانشگاه جیائوتونگ چین که نویسنده اصلی این مقاله بوده است، می‌گوید: «هرچند این افزایش‌ها ناچیز به‌نظر می‌رسند، اما باید در نظر داشت که سطح اوزون می‌تواند در تابستان به بیش از 200 میکروگرم بر مترمعکب برسد، پس این نرخ بستری‌ها هم می‌تواند بیش از 20 برابر شود و برای سکته به 8 درصد یا برای آنفارکتوس میوکارد حاد به 15 درصد افزایش یابد.»

محققان می‌گویند با عبور تراکم آلودگی اوزون از دستورالعمل‌های سازمان بهدشت جهانی، شاهد افزایش چشمگیر بستری بیماران در بیمارستان‌ها هستیم. برای مثال، سطح تراکم 100 میکروگرم بر مترمکعب اوزون می‌تواند بین 3.38 درصد برای سکته و 6.52 درصد برای آنفارکتوس میوکارد حاد ریسک بستری را افزایش دهد.

براساس این مطالعه، حد پایین‌تر اوزون بین 70 تا 99 میکروگرم بر مترمعکب هم با افزایش بستری در بازه 2.26 درصدی برای سکته و 3.21 ‌درصدی برای بیماری قلبی کرونری همراه است. نتایج پژوهش حاضر در مجله European Heart Journal منتشر شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *