دستاورد محققان: توسعه دستکش هوشمندی که اختلال عملکرد دست بیماران را بهبود می‌بخشد

سکته مغزی عامل اصلی ناتوانی در سراسر جهان است که سالانه میلیون‌ها نفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. یکی از شایع‌ترین و مخرب‌ترین پیامدهای سکته مغزی اختلال در عملکرد دست است. فناوری پوشیدنی جدیدی که توسط محققان دانشگاه بریتیش کلمبیا (UBC) توسعه یافته است، برای افرادی که دچار سکته مغزی شده‌اند می‌تواند امیدبخش باشد. این دستکش هوشمند قادر است حرکات دست و انگشت کاربر را در طول تمرینات توان‌بخشی ردیابی و تجزیه‌وتحلیل کند.

براساس مقاله منتشرشده در نیچر، این دستکش هوشمند می‌تواند به نظارت بر پیشرفت بهبودی بیمار و ارائه بازخورد برای تنظیم برنامه‌های ورزشی کمک کند. با این دستکش پزشکان می‌توانند حرکات دست و انگشتان بیمار را بدون‌ نیاز به دوربین کنترل کنند. بدین ترتیب برنامه‌های ورزشی آن‌ها را برای بهترین نتایج ممکن، حتی از راه دور، تجزیه‌وتحلیل و تنظیم خواهند کرد.

دستکش هوشمند برای بهبود عملکرد دست

دستکش هوشمند

دستکش هوشمند از پارچه‌ای کشسان ساخته شده است که در آن شبکه‌ای از حسگرهای مختلف به‌کار رفته است. این حسگرها می‌توانند حتی کوچک‌ترین حرکات دست و انگشتان را شناسایی و ضبط کنند و به‌صورت بی‌سیم آن‌ها را به کامپیوتر یا گوشی هوشمند انتقال دهند.

این دستکش دقیق‌ترین دستکشی است که ساخته شده و می‌تواند حرکت دست و انگشت را بدون نیاز به دوربین‌های ضبط حرکت ردیابی کند. به‌لطف مدل‌های یادگیری ماشینی که محققان توسعه داده‌اند، این دستکش می‌تواند زوایای تمام مفاصل انگشت و مچ را به دقت تشخیص دهد. این فناوری بسیار دقیق و سریع است و قادر به تشخیص کشش‌ها و فشارهای کوچک و پیش‌بینی حرکت با دقت حدود 99 درصد است.

این دستکش هوشمند علاوه‌بر مقرون‌به‌صرفه‌بودن نسبت به روش‌های متداول، مزیت‌های دیگری نیز دارد؛ بی‌سیم و راحت است و پس از خارج‌کردن باتری به‌راحتی می‌توان آن را شست.

فناوری این دستکش را می‌توان در آینده برای کاربردهای دیگری نیز استفاده کرد. تایپ متن بدون نیاز به کیبورد فیزیکی، کنترل‌کردن ربات، ترجمه زبان اشاره به گفتار یا نوشتار ازجمله کاربردهایی هستند که می‌توان در آینده با این فناوری به آن دست یافت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *