دانشمندان پوست بیوپرینت‌شده‌ای ایجاد کردند که باعث بهبود سریع و بهتر زخم‌ها می‌شود

برای اولین بار، دانشمندان شش نوع سلول اولیه پوست را با هیدروژل‌های تخصصی ترکیب کرده‌اند تا پوستی ضخیم و چند لایه را «پرینت» کنند. این پوست درصورت پیوند، با بافت‌های اطراف ادغام می‌شود تا زخم‌ها سریع‌تر و با کمترین خراشیدگی بهبود پیدا کنند.

دکتر «آنتونی آتالا»، سرپرست مؤسسه پزشکی احیاکننده ویک فارست می‌گوید:

«درمان جامع پوست یک چالش بالینی مهم است که میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان با گزینه‌های محدود تحت تأثیر قرار می‌دهد. این نتایج نشان می‌دهد که ایجاد پوست مهندسی- زیستی انسان با ضخامت کامل امکان‌پذیر است و باعث بهبود سریع‌تر و نتایج طبیعی‌تر می‌شود.»

پوست بیوپرینت شده‌ که دارایکراتینوسیت‌ها،فیبروبلاست‌های پوستی،آدیپوسیت‌ها،ملانوسیت‌ها،سلول‌های پاپیلای پوستی وسلول‌های اندوتلیال میکروواسکولار پوستی است، پوستی واقعی با سه لایه را بازسازی می‌کند: اپیدرم خارجی نازک و محافظ، درم فیبری و حمایتی میانی و هیپودرم چربی زیرین.

بیوپرینت

هنگامی که پوست بیوپرینت شده‌‌ روی زخم موش پیوند زده‌ شد، رگ‌های خونی، الگوهای پوستی را تشکیل و رشد بافت طبیعی را نشان می‌داد. نتیجه این پیوند، بسته شدن‌‌ سریع‌تر زخم، انقباض کمتر پوست، تولید کلاژن بیشتر و در نتیجه زخم کمتر بود.

تیم ویک فارست در نهایت توانست با رنگ‌آمیزی سلولی، ادغام موفقیت‌آمیز سلول‌های چاپ‌شده زیستی با پوست بازسازی‌شده را در طول فرآیند بهبود تأیید کند.

پس از این، محققان از پیوند پوست خوک با ابعاد 5 در 5 سانتی‌متر برای پوشاندن‌ زخم آن استفاده کردند. این پیوند نیز به‌طور مشابه، التیام و تولید کلاژن را بهبود بخشید و انقباض پوست و فیبروز (یا جای زخم) را کاهش داد.

موفقیت پیوند بزرگتر و اتولوگ در درمان انسان نویدبخش است. پوست ساخته‌ شده‌ در آزمایشگاه یک حوزه رو به رشد در تحقیقات پزشکی است و شرکت‌ها نیز به دنبال آزمایش محصولات به‌جای استفاده از حیوانات هستند.

اما این اولین‌بار است که محصولی با این پیچیدگی و ضخامت تولید می‌شود که در مطالعات پیش بالینی بهبود کامل زخم را نشان داده‌ است. این تیم اکنون به توسعه آن برای مطالعه انسانی امیدوار است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *