امروز در فضا: لیبرتی بل ۷ در اقیانوس اطلس غرق شد

۲۱ ژوئیه ۱۹۶۱، «گاس گریسوم»، فضانورد ناسا دومین مأموریت موفقیت‌آمیز پرواز فضایی انسان را توسط لیبرتی بل برای ایالات‌متحده آمریکا انجام داد. «جان گلن»، خلبان پشتیبان این مأموریت بود.

گریسوم در سال ۱۹۵۱ به نیروی هوایی آمریکا پیوست، او در ۱۰۰ مأموریت نظامی شرکت داشت و مدال‌ها و افتخاراتی را نیز در این زمینه کسب کرد.

او تا سال ۱۹۵۹ یک خلبان آزمایشی و یک مربی پرواز بود تا اینکه به‌عنوان یکی از هفت فضانورد پروژه مرکوری انتخاب شد.

گاس گریسوم درحال ورود به فضاپیمای مرکوری- رد استون ۴ که خود نام آن را لیبرتی بل گذاشت.

در ۲۱ ژوئیه سال ۱۹۶۱ گریسوم دومین فضانوردی بود که وارد فضا شد‌. پرواز زیر مداری او در کپسول لیبرتی بل ۷ پانزده دقیقه و ۳۰ ثانیه به‌طول انجامید و به ارتفاع ۱۰۳ مایل دریایی رسید.

همه چیز طبق برنامه پیش می‌رفت تا زمانی که گریسوم در اقیانوس اطلس سقوط کرد.

مشکل لیبرتی بل

۴۵ دقیقه قبل از پرتاب برنامه‌ریزی‌شده، یک تکنسین لنت متوجه شد که یکی از پیچ‌های دریچه به درستی تنظیم نشده است.

مهندسان مک‌دانل و گروه وظیفه فضایی ناسا طی یک نگهداری سی دقیقه‌ای به این نتیجه رسیدند که ۶۹ پیچ باقی‌مانده باید برای نگه‌داشتن دریچه در جای خود و دمیدن آن در زمان مناسب کافی باشد. بنابراین پیچ تعویض نشده بود‌ و طی پرواز فضاپیما را دچار مشکل کرد.

درحالی‌که گریسوم منتظر نیروی بازیابی بود تا او را بازگردانند، پوشش دریچه در لیبرتی بل ۷ به‌طور غیرمنتظره‌ای باز شد و آب شروع به ریختن‌ به داخل کپسول کرد.

گریسوم به سختی توانست زنده بماند، اما لیبرتی بل ۷ در اقیانوس غرق شد. این فضاپیما پس از ۱۴ سال تلاش نیوپورت در عمق تقریبا ۴۹۰۰ متری پیدا شد. در میان اقلام یافت‌شده‌ در داخل فضاپیما، بخشی از تجهیزات پرواز و چندین سکه مرکوری بود که به فضا برده‌ شدند تا سوغات پرواز باشند.

گریسوم در ۲۷ ژانویه ۱۹۶۷ به‌همراه دو فضانورد دیگر آپولو-۱ در کپسول آزمایشی آن سوخت و جان خود را از دست داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *