امروز در فضا: شاتل فضایی اندور به ایستگاه بین‌المللی فضایی پرتاب شد

۵ ژوئن ۲۰۰۲، شاتل فضایی اندور در مأموریت اس‌تی‌اس-۱۱۱ از مرکز فضایی کندی ناسا در فلوریدا به‌سمت ایستگاه فضایی بین‌المللی پرتاب شد.

شاتل فضایی اندور

ساخت این شاتل پس از فاجعه انهدام فضاپیمای چلنجر در سال ۱۹۸۶، برای جایگزینی آن آغاز شد و حدود پنج سال به طول انجامید.

اندور که جزو سه شاتل باقی‌مانده ناسا محسوب می‌شود، از نظر تجهیزات مدرن‌ترین شاتل ناسا است. کامپیوترهای قوی‌تر و همچنین سیستم پیشرانه آن در نوع خود منحصربه‌فرد بودند.

بازوی رباتیک که مجهز به یک دوربین پیشرفته و لیزر است، این امکان را به شاتل داده بود تا هرگونه صدمه‌ای بر بال‌ها و دماغه را پیدا و بازرسی کند. این فضاپیما پس از بازسازی‌های مفصل، اکنون مجهز به ابزاری است که می‌تواند به شبکه برق ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل شود.

اندور در دوران خدمت بیست‌ساله‌ خود، ۲۵ مأموریت را به اتمام رسانده‌ و جمعاً ۱۴۸ فضانورد را به فضا برده‌ است. این شاتل آخرین مأموریت خود را در سال ۲۰۱۱ انجام داد و پس از آن، مانند شاتل‌های دیگر بازنشسته شد.

اس‌تی‌اس-۱۱۱

این پرتاب در ابتدا برای ۳۰ می برنامه‌ریزی شده‌ بود، اما ابتدا به‌دلیل آب‌وهوای بد و سپس به‌دلیل مشکلات فنی در اندور به تعویق افتاد.

سرنشینان اکسپدیشن ۵ که با سه فضانورد اکسپدیشن ۴ تعویض شدند.

پس از تعویض یک قطعه، شاتل برای پرتاب در ۵ ژوئن آماده شد. مأموریت ۱۴ روزه اندور تدارکات را به ایستگاه فضایی بین‌المللی تحویل داد و همچنین سرنشینان فضانورد را در ایستگاه فضایی چرخاند. سه عضو اکسپدیشن ۴ با سه عضو اکسپدیشن ۵ جایگزین شدند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *