امروز در فضا: آخرین مأموریت شاتل فضایی آتلانتیس

در ۸ ژوئیه ۲۰۱۱، شاتل فضایی آتلانتیس در آخرین مأموریت خود به فضا پرتاب شد. آتلانتیس آخرین شاتل فضایی ناسا بود که به فضا پرواز کرد. این شاتل از سال ۱۹۸۵ تا زمان بازنشستگی ۳۳ مأموریت انجام داد.

شاتل فضایی آتلانتیس

آتلانتیس یکی از مدارگردهای برنامه شاتل‌های فضایی سازمان هوانوردی و فضایی ملی آمریکا (ناسا) بود که مأموریت ارسال فضانوردان و قطعات فنی ایستگاه بین‌المللی فضایی را بر عهده داشت.

شاتل نوعی فضاپیما با قابلیت استفاده‌ مجدد بود که برنامه‌ ساخت آن از سال ۱۹۶۹ آغاز شد. اولین شاتل در سال ۱۹۸۱ به فضا پرتاب شد و از آن زمان تا سال ۲۰۱۱ در‌مجموع ۱۳۵ مأموریت انجام شد. شاتل‌های فضایی در همان سال ۲۰۱۱ بازنشسته شدند.

این فضاپیماها مأموریت‌های موفقی همچون تعمیر تلسکوپ فضایی هابل و مشارکت در ساخت و تجهیز ایستگاه فضایی بین‌المللی را انجام دادند.

آخرین مأموریت شاتل

مأموریت اس‌تی‌اس-۱۳۵ با ۴ سرنشین، تدارکات و تجهیزات موردنیاز را به ایستگاه فضایی بین‌المللی آوردند. سپس شاتل برای آخرین‌بار در ۲۱ ژوئیه ۲۰۱۱ در زمین فرود آمد.

فضانوردان شاتل فضایی آتلانتیس
این چهار فضانورد که در نسخه‌های آموزشی لباس‌های پرتاب و ورودی شاتل را به تن می‌کنند، بعد از تمرین استراحت می‌کنند تا برای عکس آخرین مأموریت ژست بگیرند. فضانوردان شامل کریس فرگوسن (در مرکز سمت راست)، فرمانده؛ داگلاس هرلی (سمت چپ)، خلبان؛ رکس والهایم و ساندرا مگنوس متخصصان مأموریت می‌شدند.

ازجمله این تجهیزات، ماژول چندمنظوره رافائلو، به همراه بارها و لوازم یدکی مورد نیاز دیگر بود. سیستمی برای سوخت‌گیری مجدد فضاپیما توسط ربات در فضا نیز برای آزمایش تعبیه شد تا در آینده مورداستفاده قرار بگیرد.

فضانوردان طی این مأموریت شش روز را در ایستگاه بین‌المللی گذراندند. بخش اعظم این شش روز صرف تلاش برای راه‌اندازی مجدد کامپیوترهای ازکارافتاده‌ ایستگاه شد.

یک پیاده‌روی فضایی برای تعمیر بخشی از پوشش ضدحرارتی شاتل نیز به انجام رسید.

در پایان این مأموریت نهایی، آتلانتیس نزدیک به ۱۲۶ میلیون مایل را طی کرد و ۴۸۴۸ بار به دور زمین چرخید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *