اشتباه 6 میلیارد دلاری؛ واحد بازرسی ناسا از قراردادهای مربوط به راکت SLS انتقاد کرد

دفتر بازرسی کل ناسا (OIG) گزارشی را منتشر کرده است که در آن به اشتباهات مدیریتی ناسا در عقد قراردادهای مربوط به «سامانه پرتاب فضایی» (SLS) می‌پردازد. این گزارش می‌گوید مدیران ناسا در شرایطی 6 میلیارد دلار بابت چهار قرارداد در پروژه SLS هزینه صرف کرده و پروژه را 6 سال به تأخیر انداخته‌اند که این سازمان برای دو فرودگر ماه اسپیس ایکس و بلو اوریجین نیز 6 میلیارد دلار هزینه کرده است.

براساس گزارش OIG، چهار قراردادی که مورد انتقاد دفتر بازرسی قرار گرفته است، شامل دو قرارداد Aerojet Rocketdyne برای موتورهای RS-25 و دو قرارداد با نورتروپ گرومن برای بوسترهای راکت است. تخمین زده می‌شود که نوسازی موتورهای RS-25 و تولید نمونه‌های جدید آن‌ها برای ناسا 6 میلیارد دلار هزینه به همراه داشته باشد.

این قراردادها از نوع اضافه بر هزینه (Cost-Plus) هستند و کنترل بیشتری را بر فرایند طراحی و تولید محصول نهایی ارائه می‌کنند، اما در عین حال هزینه و زمان بیشتری را هم به این سازمان تحمیل می‌کنند و موجب بالارفتن ریسک‌ها می‌شوند.

موتور RS-25

افزون‌براین، درصد هزینه پاداش برای تولید مجدد موتورهای RS-25 بالاتر از سایر قراردادهای مشابه در نظر گرفته شده است. این درصد اکنون 10 تا 13 درصد است، در حالی که معمولاً 6 تا 8 درصد در نظر گرفته می‌شد.

ناسا به اصلاح شرایط پروژه SLS توصیه شده است

این گزارش به موضوع پیش‌بینی‌های ناسا و Aerojet پیرامون صرفه‌جویی 30 درصدی در هزینه‌ها هم پرداخته است. OIG می‌گوید این قرارداد افزایش 13 درصدی هزینه‌ها به‌خاطر سربار و دیگر هزینه‌های مربوط به دریافت مجدد مجوز و تولید 24 موتور جدید را نادیده گرفته است.

دفتر بازرسی ناسا استفاده از داده‌های هزینه‌ای فضاپیمای شاتل به‌عنوان معیار محاسبه در بحث کاهش هزینه‌ها در پروژه SLS و موتورهای جدید RS-25 را هم زیر سؤال برده است. این گزارش می‌گوید این خطا می‌تواند به‌خاطر کم‌تجربگی نیروها یا عدم بررسی دقیق قراردادها بوده باشد.

با توجه به این که پروژه SLS یکی از اجزای کلیدی برنامه آرتمیس ناسا برای بازگشت به ماه محسوب می‌شود، این گزارش می‌تواند زنگ هشداری برای این سازمان باشد. اگر ناسا می‌خواهد به اهداف جاه‌طلبانه خود دست یابد باید تغییرات بزرگی را در شیوه مدیریت این پروژه اعمال کند، چرا که آینده برنامه آرتمیس به SLS وابسته است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *