جلد 7 - شماره سال ۱۳۹۶                   ‫جلد (7): 89 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Backchalaki N, Mansouri A. The Effect of Acceptance and Commitment Therapy on the Sexual Function and Life Satisfaction in Women with Substance Use Disorders . mejds. 2017; 7 :89-89
URL: http://jdisabilstud.ir/article-1-763-fa.html
بک‌چالاکی نسرین، منصوری احمد. اثربخشی درمان «پذیرش و تعهد» در رضایت از زندگی و عملکرد جنسی زنان مبتلا به اختلال مصرف مواد. مجله مطالعات ناتوانی. 1396; 7 () :89-89

URL: http://jdisabilstud.ir/article-1-763-fa.html


1- دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (2876 مشاهده)


چکیده
هدف: اختلال‌های مصرف مواد از اختلال‌های شایع و بسیار ناتوان‌کننده در زنان و مردان است که پیامدهای زیادی، ازجمله کاهش عملکرد جنسی و رضایت از زندگی، را در پی دارد. متخصصان بهداشت روانی برای پیشگیری و درمان این اختلال‌ها درمان‌های دارویی و روان‌شناختیِ متنوعی مثل سم‌زدایی، درمان نگه‌دارنده با متادون، نوروفیدبک، روان‌تحلیلی، درمان‌های رفتاری، درمان‌های شناختی-رفتاری، درمان‌های حمایتی، درمان‌های عقلانی-هیجانی و رفتاری را به‌صورت فردی یا گروهی استفاده می‌کنند. یکی از درمان‌هایی که می‌تواند در درمان اختلال‌های مصرف مواد و پیامدهای مرتبط با آن‌ها استفاده شود، درمان «پذیرش و تعهد» است. پژوهش حاضر با هدف بررسی اثربخشی درمان «پذیرش و تعهد» در عملکرد جنسی و رضایت از زندگی زنان مبتلا به اختلال مصرف مواد انجام شد. 
روش‌بررسی: پژوهش حاضر، مطالعه‌ای آزمایشی با طرح پیش‌آزمون-پس‌آزمون برای گروه کنترل بود. جامعۀ آماری این پژوهش شامل تمامی زنان مبتلا به اختلال مصرف مواد شهر قوچان بود که تعداد ۳۰نفر از آن‌ها به‌روش نمونه‌گیریِ در دسترس انتخاب و به‌صورت تصادفی در دو گروه آزمایش (۱۵نفر) و کنترل (۱۵نفر) جای‌دهی شدند. گروه‌ها ازنظر متغیرهای جمعیت‌شناختی با یکدیگر همتا گردیدند. برای افراد گروه آزمایش، درمان «پذیرش و تعهد» در مداخلۀ ۸جلسه‌ای انجام شد، درحالی‌که برای گروه کنترل چنین مداخله‌ای صورت نگرفت. شرکت‌کنندگان پرسش‌نامۀ «رضایت از زندگی» (۱۹۸۵) و «شاخص عملکرد جنسی» (۲۰۰۰) را تکمیل کردند. داده‌های پژوهش به‌کمک نرم‌افزار آماری SPSS نسخۀ ۲۲ و با استفاده از شاخص‌های آمار توصیفی و تحلیل کوواریانس چندمتغیره، تجزیه‌وتحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج تحلیل کوواریانس نشان داد که با حذف اثر نمره‌های پیش‌آزمون، درمان «پذیرش و تعهد» باعث بهبود عملکرد جنسی (۰٫۰۱=p) و ابعاد آن، یعنی میل (۰٫۰۰۱=p)، برانگیختگی (۰٫۰۰۱=p)، ارگاسم (۰٫۰۰۱=p)، رضایت (۰٫۰۰۳=p) و درد (۰٫۰۰۳=p) و همچنین افزایش رضایت از زندگی زنان مبتلا به اختلال مصرف مواد گروه آزمایش درمقایسه با زنان گروه کنترل می‌شود (۰٫۰۰۱=p). 
نتیجه‌گیری: با‌توجه‌به یافته‌های به‌دست‌آمده از این پژوهش می‌توان نتیجه گرفت که درمان «پذیرش و تعهد» روش سودمندی برای بهبود عملکرد جنسی و افزایش رضایت از زندگی زنان مبتلا به اختلال مصرف است و درمانگران می‌توانند از این رویکرد درمانی برای بهبود عملکرد جنسی و رضایت از زندگی مبتلایان به اختلال مصرف استفاده کنند.
 

متن کامل [PDF 626 kb]   (817 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۵/۱۲/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱/۱۲

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb