جلد 7 - شماره سال ۱۳۹۶                   ‫جلد (7): 2 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علامه طباطبایی
چکیده:   (3301 مشاهده)

زمینه‌وهدف: حل مسئله ریاضی مخصوصاً برای دانش‌آموزان با اختلال یادگیری مشکل است. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که مؤلفه‌های حافظهٔ کاری و خودکاری در افزایش مهارت حل‌مسئلهٔ ریاضی اثرگذار هستند. هدف پژوهش حاضر معرفی آموزش ‌مستقیم به‌عنوان روشی رفتاری و مؤثر بر افزایش مؤلفه‌های حوزهٔ شناختی شامل حافظهٔ کاری و خودکاری و در نتیجه تقویت مهارت حل‌مسئله در دانش‌آموزان با اختلال یادگیری ریاضی بود.
روش‌بررسی: در این مقالهٔ مروری متون اصلی شامل کتاب‌ها و مقاله‌های علمی معتبر در این زمینه بین سال‌های ۱۹۷۰ تا ۲۰۱۵ از پایگاه‌های اطلاعاتی PubMed, Google Scholar, ProQuest, Science Direct, Eric و PsychInfo استخراج و بررسی و تحلیل شد. جستجو در این پایگاه‌های اطلاعاتی با استفاده از کلیدواژه‌های Direct Instruction، Mathematics، Learning disability، Automaticity، Working Memory، و Repetitious practices انجام شد.
یافته‌ها: نتایج پژوهش‌های مطالعه‌شده نشان داد که روش آموزش مستقیم به‌دلیل ماهیت تأکید بر تمرین‌های پرتکرار، ارائهٔ مثال‌های متعدد، ارائهٔ مطالب به شکل سازمان‌دهی‌شده، دادن بازخورد و… روشی مناسب برای آموزش دانش‌آموزان با اختلال یادگیری است و موجب افزایش مؤلفه‌های شناختی حافظه‌کاری و خودکاری و در نتیجه تقویت مهارت حل مسئلهٔ ریاضی در این دانش‌آموزان می‌شود.
نتیجه‌گیری: مرور ادبیات پژوهش نشان داد که یافته‌های بسیاری از به‌کار‌گیری آموزش مستقیم در کلاس‌های درسی حمایت کرده و این روش را سبب افزایش حافظه کاری و خودکاری یادگیرند‌گان دانسته‌اند. آموزش مستقیم دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی است که سبب افزایش قابلیت‌های شناختی یادگیرندگان شده و به‌کار‌گیری آن برای دانش‌آموزان با اختلال یادگیری ریاضی بسیار اثربخش است.

متن کامل [PDF 259 kb]   (960 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله مروری کامل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۵/۱۲/۲۱ | پذیرش: ۱۳۹۶/۲/۱۱