جلد 7 - شماره سال ۱۳۹۶                   ‫جلد (7): 55 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- استادیار دانشگاه پیام نور
2- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد اصفهان
3- استاد دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
4- دانشگاه آزاد واحد بین الملل کیش
چکیده:   (936 مشاهده)

چکیده
زمینه و هدف: مولتیپل اسکلروزیس (Multiple Sclerosis) شایع‌ترین بیماری از طبقهٔ اختلالات نورولوژیک است که به‌صورت موضعی، میلین (مادهٔ احاطه‌کنندهٔ تارهای عصبی) را تخریب و ملتهب می‌کند. این بیماری تاحد زیادی بهزیستی روان‌شناختی افراد مبتلا را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. مطالعات نشان داده است که سخت‌رویی روان‌شناختی از عوامل مؤثر در بهزیستی افراد در مواجهه با بیماری‌هاست. پژوهش حاضر به بررسی و مقایسۀرابطهٔ بین سخت‌رویی و بهزیستی روان‌شناختی در افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس و افراد سالم پرداخته است.
روش‌بررسی: مطالعه به‌صورت شاهد مورد حاضر بود. جامعهٔ آماری را ۵۵ نفر از بیماران مبتلابه MS مراجعه‌کننده به بیمارستان کاشانی اصفهان و ۸۳ نفر از افراد سالم تشکیل دادند.نمونه‌ها با روش نمونه‌گیری دردسترس انتخاب شدند. .بااستفاده از پرسشنامهٔ سخت‌رویی اهواز و بهزیستی روان‌شناختی ریف فرم‌کوتاه بررسی شدند.  بررسی داده‌ها در نرم افزار SPSS نسخهٔ ۲۱، بااستفاده از آزمون‌های t مستقل، ضریب همبستگی و تحلیل واریانس انجام شد.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد که بیماران MS، بهزیستی روان‌شناختی کمتری داشتند (۰٫۰۰۱ نتیجه‌گیری: پژوهش حاضر نشان می‌دهد که بین سخت‌رویی و بهزیستی روان‌شناختی در افراد MS رابطهٔ معنادار وجود دارد. آموزش سخت‌رویی به افراد MS برای افزایش سطح بهزیستی آنان توصیه می‌شود.
 
متن کامل [PDF 492 kb]   (338 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۵/۱۰/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۱/۲۷