جلد 7 - شماره سال ۱۳۹۶                   ‫جلد (7): 58 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه خوارزمی
چکیده:   (1940 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: به‌دلیل چند‌وجهی ‌بودن اعتیاد و نقش مهم عزّت‌نفس در بروز مسائل مختلف فردی و زناشویی، هدف پژوهش حاضر بررسی نقش واسطه‌ای عزّت‌نفس در رابطه با سبک دلبستگی ناایمن و دلزدگی زناشویی معتادان به مواد افیونی بود.
روش‌بررسی: طرح پژوهش حاضر، همبستگی از نوع تحلیل مسیر بود. جامعهٔ آماری پژوهش حاضر را تمامی معتادان مواد افیونی مراجعه‌کننده به مراکز ترک اعتیاد شهر تهران تشکیل دادند که از بین آن‌ها ۲۱۵ نفر به شیوهٔ نمونه‌گیری خوشه‌ای چندمرحله‌ای انتخاب شدند. به‌منظور گردآوری داده‌های پژوهش، از پرسشنامهٔ عزّت‌نفس روزنبرگ، مقیاس دلبستگی بزرگسال کولینز ورید و پرسشنامهٔ دلزدگی زناشویی پایینز استفاده شد. برای تجزیه‌وتحلیل داده‌ها از شاخص‌های آمار توصیفی و استنباطی (هم‌چون همبستگی پیرسون و رگرسیون چندگانه) و نرم‌افزار SPSS (ورژن ۲۱) استفاده گردید.
یافته‌ها: یافته‌های پژوهش حاضر نشان داد که دلبستگی ناایمن علاوه بر اثر معنادار مستقیم بر دلزدگی زناشویی معتادان موادافیونی( ۰٫۲۳۸ = β و ۰٫۰۰۳=P)، به‌طور غیرمستقیم نیز با اثرگذاری بر عزّت‌نفس باعث تغییر در دلزدگی زناشویی می‌گردد (۰٫۲۳۹=β و ۰٫۰۰۱>p).
نتیجه‌گیری: با توجه به یافته‌های پژوهش حاضر که نشان داد عزّت‌نفس در رابطه با دلبستگی ناایمن و دلزدگی زناشویی نقش واسطه‌ای دارد، توجه به نقش عزّت‌نفس در مداخله‌های درمانی و آموزش‌های خانواده، ضروری به نظر می‌رسد.
 
متن کامل [PDF 1027 kb]   (651 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: مشاوره
دریافت: ۱۳۹۵/۶/۲ | پذیرش: ۱۳۹۵/۶/۲۸