جلد 7 - شماره سال ۱۳۹۶                   ‫جلد (7): 52 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد بروجرد
2- دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی
3- دانشگاه پیام نور
چکیده:   (2997 مشاهده)


چکیده
زمینه و هدف: بیماری انسداد عروق‌کرونر قلب از علل بسیارمهم مرگ‌ومیر در ایران است. پژوهش حاضر باهدف مقایسهٔ راهبردهای‌های مقابله با استرس و طرح‌واره‌های ناسازگار اولیه در بیماران مبتلا به انسداد عروق‌کرونر قلب و افراد سالم بود.
روش‌بررسی: مطالعهٔ حاضر، توصیفی از نوع علی‌مقایسه‌ای بود. نمونه‌های پژوهش را ۶۰ نفر (۳۰ بیمار دچار انسداد عروق‌کرونر قلب و ۳۰ فرد سالم) تشکیل دادند که به‌صورت دردسترس انتخاب شدند. شرکت‌کنندگان به پرسشنامه‌های راهبردهای مقابله‌ای و طرح‌واره‌های ناسازگار و سلامت عمومی گلدبرگ، پاسخ دادند. داده‌ها با آزمون تحلیل واریانس یک‌راهه (ANOVA) تحلیل شدند.
یافته‌ها: بیماران مبتلا به انسداد عروق‌کرونر قلب در مؤلفه‌های راهبردهای مقابله‌ای شامل رویاروگری (۰٫۰۰۲=p)، حل مدبرانهٔ مسئله (۰٫۰۰۱ نتیجه‌گیری: باتوجه به تأثیرپذیری بیماران عروق‌کرونری از راهبردهای مقابله‌ای هیجان‌مدار و مسئله‌مدار و طرح‌واره‌های ناسازگار اولیه، جهت بهبود بیماران می‌توان، با شناسایی راهبردهای مقابله‌ای ناسازگارانه و طرح‌واره‌های ناسازگار اولیه و آموزش و درمان در این حوزه، در بهبود الگوهای شناختی و راهبردهای مقابله‌ای این بیماران استفاده کرد.
 

متن کامل [PDF 605 kb]   (1002 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۵/۴/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۵/۹/۲۰