جلد 7 - شماره سال ۱۳۹۶                   ‫جلد (7): 32 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت
2- گروه روانشناسی دانشگاه گیلان
3- دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (2288 مشاهده)


چکیده
زمینه و هدف: داشتن فرزند، یکی از نقاط قوت روابط زن و شوهر است. با‌وجوداین، حضور کودک دچار ناتوانی یا بیمار، برای والدین و به‌خصوص مادران بسیار تنش‌زا است. تحقیق حاضر، با هدف بررسی تأثیر آموزش مثبت‌نگری اسلامی در کاهش احساس خشم و رضایت از زندگی مادران دارای کودکان با نیازهای ویژه انجام گرفت.
روش‌بررسی: این مطالعه از نوع نیمه‌آزمایشی با گروه ناهمسان و پیش‌آزمون-پس‌آزمون بود. جامعهٔ مطالعه‌شده را مادران با کودکان با نیازهای ویژهٔ شهر رودسر تشکیل داد. نمونه‌گیری به‌صورت داوطلبانه صورت گرفت، سپس ۳۰ نفر نمونه‌گیری‌شده، به‌تصادف به دو گروه آزمایش و کنترل تقسیم شدند. گروه آزمایش به‌مدت چندجلسه تحت آموزش مثبت‌نگری اسلامی قرار گرفتند در‌حالی‌که گروه کنترل هیچ آموزشی را دریافت نکرد. ابزار پژوهش، پرسشنامهٔ خشم و رضایت از زندگی بود. داده‌های حاصل با استفاده از تحلیل کواریانس و نرم‌افزار آماری SPSS نسخهٔ ۱۸ تجزیه‌و‌تحلیل شد. 
یافته‌ها: نتایج پژوهش حاضر نشان داد که میزان احساس خشم و رضایت از زندگی مادران در مرحلهٔ قبل از مداخله و بعد از مداخله اختلاف معناداری دارد (۰٫۰۰۱ نتیجه‌گیری: باتوجه به ثمربخش بودن آموزش مثبت‌نگری اسلامی بر کاهش احساس‌ خشم و افزایش رضایت از زندگی، آموزش این منابع در راستای مقابله با فشار روانی مادران کودکان با نیازهای ویژه پیشنهاد می‌گردد. 
 

<span dir="RTL" style="font-size:11.0pt;font-family:" b="" zar";mso-ascii-font-family:="" "times="" new="" roman";mso-fareast-font-family:"times="" roman";mso-hansi-font-family:="" roman";color:black;mso-ansi-language:en-us;mso-fareast-language:="" en-us;mso-bidi-language:fa"="" lang="FA">
متن کامل [PDF 579 kb]   (900 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۵/۳/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۵/۱۰/۲۸