جلد 7 - شماره سال ۱۳۹۶                   ‫جلد (7): 73 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی، اهواز
چکیده:   (2131 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: اختلال اضطراب فراگیر از اختلال‌های اضطرابی مزمن و مخرب محسوب ‌شده که با بیشتر اختلال‌های روانی در ارتباط است. پژوهش حاضر با هدف مقایسهٔ اثربخشی درمان شناختی‌رفتاری و ذهن‌آگاهی بر حساسیت اضطرابی و علائم اختلال اضطراب فراگیر دانش‌آموزان مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر انجام گرفت. 
روش‌بررسی: پژوهش حاضر از نوع نیمه‌آزمایشی بود. جامعهٔ آماری را تمامی دانش‌آموزان دختر سال چهارم مشغول به تحصیل در سال تحصیلی ۹۵-۱۳۹۴ شهرستان رباط‌کریم تشکیل دادند. از این جامعه ۴۵ دانش‌آموز بر‌اساس روش نمونه‌گیری هدفمند انتخاب‌ و به‌صورت ‌تصادفی در سه گروه (۱۵نفر در گروه اول و ۱۵ نفر در گروه دوم و ۱۵ نفر درگروه کنترل) تقسیم شدند و در ۹ جلسه با برنامهٔ ذهن‌آگاهی و در ۹ جلسه با درمان شناختی‌رفتاری تحت آموزش قرار گرفتند. آزمودنی‌ها قبل و بعد از مداخلات با مقیاس اضطراب فراگیر (GAD-7) و شاخص حساسیت اضطرابی (ASI) ارزیابی شدند. داده‌ها با روش تحلیل کوواریانس چندمتغیره و با نرم‌افزار SPSS نسخهٔ ۱۸ تجزیه‌وتحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد درمان شناختی‌رفتاری و ذهن‌آگاهی در کاهش حساسیت اضطرابی و علائم اضطراب فراگیر اثربخش‌بوده (۰٫۰۰۱
نتیجه‌گیری: درمان شناختی‌رفتاری و ذهن‌آگاهی در کاهش حساسیت اضطرابی و علائم اختلال اضطراب فراگیر تأثیرگذار است و می‌تواند در کنار سایر رویکردها ازجمله مداخلات دارویی مؤثر واقع شود.
متن کامل [PDF 470 kb]   (773 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۵/۱/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۵/۹/۵