جلد 7 - شماره سال ۱۳۹۶                   ‫جلد (7): 24 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجو کارشناسی ارشد کاردرمانی دانشگاه علوم پزشکی ایران
2- استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران
3- دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران
4- متخصص طب فیزیکی مدیریت مرکز جامع توان‌بخشی، همدان، ایران
5- دانشجوی دکتری آمار گروه اپیدمیولوژی و سلامت باروری، مرکز تحقیقات اپیدمیولوژی باروری، پژوهشکدهٔ زیست‌شناسی و علوم پزشکی تولیدمثل جهاد دانشگاهی، پژوهشگاه رویان
چکیده:   (1029 مشاهده)

چکیده
زمینه و هدف: افراد زیادی در زندگی خود به کمردرد مبتلا می‌شوند که این درد با میزان و نوع فعالیت فیزیکی آن‌ها ارتباط دارد. داشتن پرسشنامه‌ای که بتواند، میزان و نوع فعالیت‌های فیزیکی را برای درمان‌گر مشخص کند حائز اهمیت است؛ بنابراین هدف این مطالعه ترجمهٔ فارسی، بررسی روایی صوری و پایایی پرسشنامهٔ فعالیت فیزیکی بائک در بیماران مبتلا به کمردرد غیراختصاصی و مزمن جهت مشخص‌کردن فعالیت‌های فیزیکی و نمره‌دهی به آن‌ها بود.
روش‌بررسی: نسخهٔ فارسی برای پرسشنامهٔ فعالیت فیزیکی بائک بر‌طبق پروتکل ترجمه و معادل‌سازی ارزیابی بین‌المللی کیفیت زندگی، تهیه و پس از بحث در پانل خبرگان، ترجمهٔ نهایی آماده گردید. روایی صوری به دو صورت کیفی (با حضور متخصصین) و کمی (با کسب نظرات جمعیت هدف) حاصل شد. برای تعیین مگزان پایایی در دفعات آزمون، ضریب همبستگی درونی و ضریب همبستگی پیرسون محاسبه شد.
یافته‌ها: روایی صوری به‌صورت کیفی با تأیید خبرگان و به‌صورت کمی با محاسبهٔ امتیاز تأثیر (بیش از ۱٫۵) و توافق بیش از ۸۰درصد در افراد بررسی‌شده تعیین شد. به کمک ضریب همبستگی درونی و ضریب همبستگی پیرسون وجود پایایی بین دفعات آزمون (آزمون-بازآزمون) تأیید گردید، به‌صورتی که مقادیر آن‌ها به‌ترتیب ۰٫۸۵ و ۹۰درصد به دست آمد.
نتیجه‌گیری: نتایج مطالعه نشان می‌دهد نسخهٔ فارسی پرسشنامهٔ فعالیت فیزیکی بائک در افراد دچار کمردرد غیراختصاصی مزمن از روایی صوری و پایایی پذیرفته‌شده‌ای در دفعات آزمون برخوردار است.

متن کامل [PDF 616 kb]   (594 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: ۱۳۹۴/۱۲/۳ | پذیرش: ۱۳۹۵/۴/۲۰