جلد 6 -                   ‫جلد (6): 43 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه شهید بهشتی
2- دانشگاه علامه طباطبایی
3- دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی
چکیده:   (4676 مشاهده)

هدف: پژوهش حاضر با هدف بررسی اثربخشی «مشاورهٔ گروهی با رویکرد شناختی-رفتاری» بر راهبردهای مقابله‌ای و ابراز وجود زنان همسر معتاد انجام شد.

روش‌بررسی: روش پژوهش نیمه‌آزمایشی و از نوع پیش‌آزمون-پس‌آزمون با گروه کنترل بود. جامعهٔ آماری، تمامی زنان دارای همسر معتادی بودند که برای درمان اعتیاد همسرانشان، به مراکز ترک اعتیاد استان تهران مراجعه کردند. نمونه شامل ۲۰ نفر از همسران مردان معتادی که اولین‌بار به مرکز ترک اعتیاد قرچک ورامین مراجعه کرده‌اند، بوده که در ردهٔ سنی ۳۵-۲۰ سال و تحصیلات زیردیپلم بودند. نمونه با استفاده از روش نمونه‌گیری تصادفی انتخاب شد. ابزارهای سنجش، پرسشنامه‌های راهبردهای مقابله‌ای لازاروس و فولکمن و ابراز وجود گمبریل ریچی بودند که افراد نمونه به این پرسشنامه‌ها پاسخ دادند. سپس به‌صورت تصادفی ده نفر از آن‌ها در گروه آزمایش و ۱۰ نفر دیگر در گروه کنترل قرار گرفتند. گروه آزمایش در ۱۰ جلسه‌ٔ مشاورهٔ گروهی شرکت کردند. دو هفته بعد از اتمام جلسات، پس‌آزمون برای هر دوگروه اجرا شد.

یافته‌ها: نتایج تحلیل کواریانس بیانگر این بود که مشاورهٔ گروهی شناختی-رفتاری بر راهبردهای مقابله‌ای و ابراز وجود زنان دارای همسر معتاد تأثیر دارد (۰٫۰۰۱>p).

نتیجه‌گیری: یافته‌های به‌دست‌آمده نشان داد که جلسات مشاورهٔ گروهی شناختی-رفتاری می‌تواند باعث تغییر راهبردهای مقابله‌ای در زنان دارای همسر معتاد شود و همچنین باعث افزایش مهارت ابراز وجود در آنان شده است.

متن کامل [PDF 513 kb]   (1421 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: مشاوره
دریافت: ۱۳۹۴/۶/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۴/۱۰/۳