جلد 7 - شماره سال ۱۳۹۶                   ‫جلد (7): 3 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
چکیده:   (3943 مشاهده)
هدف: معلمان یکی از بزرگترین گروه‌های کاربران حرفه‌ای صوت هستند که از صوتشان به عنوان ابزار اولیه برای حرفه‌شان استفاده می‌کنند. بنابراین در معرض خطر بالایی برای ابتلا به اختلالات صوت هستند. هدف از این مطالعه تعیین میزان همبستگی میان نمرات کلی دو مقیاس فارسی VHI و V-RQOL قرار گرفت. اطلاعات زمینه‌ای از طریق پرسشنامه و تحلیل نمونه صوت جمع‌آوری گردید.
روش بررسی: این پژوهش یک مطالعه توصیفی تحلیلی بود که به صورت مقطعی انجام گردید. جامعه مورد مطالعه معلمان ابتدایی شاغل در شهر اصفهان بودند که از میان آنها ۳۲ معلم ابتدایی مبتلا به اختلال صوت از طریق نمونه‌گیری در دسترس مورد بررسی قرار گرفتند. هر آزمودنی فرم‌های VHI و V-RQOL را تکمیل نمود. داده‌های بدست آمده با آزمون آماری همبستگی پیرسون مورد بررسی قرار گرفت.
یافته‌ها: نتیجه مطالعه نشان داد که میان نمرات کلی دو مقیاس VHI و V-RQOL در میان معلمان مبتلا به اختلال صوت همبستگی معنادار منفی وجود دارد (۰٫۸۷۶-=r؛ ۰٫۰۰۱>p).
نتیجه‌گیری: بنظر می‌رسد در کار بالینی متخصص می‌تواند براساس نظر خویش هر یک از این مقیاس‌ها را استفاده نماید و نیازی به استفاده از هر دو نیست.
متن کامل [PDF 188 kb]   (963 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: ۱۳۹۴/۶/۲۵ | پذیرش: ۱۳۹۴/۷/۲۸