جلد 6 -                   ‫جلد (6): 1 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Ghasempour L, Hoseini F S, Soleimani M. Comparison Sport Imagery in Athletes with Physical Motor, Hearing and Vision Impairments. MEJDS. 2016; 6 :1-7
URL: http://jdisabilstud.ir/article-1-433-fa.html
قاسم پور لطیفه، حسینی فاطمه سادات، سلیمانی مهران. مقایسه تصویرسازی ورزشی ورزشکاران با اختلال های جسمی حرکتی، شنوائی و بینائی. مجله مطالعات ناتوانی. 1395; 6 () :1-7

URL: http://jdisabilstud.ir/article-1-433-fa.html


1- بهزیستی
2- استادیار دانشگاه ارومیه
3- استادیار
چکیده:   (7672 مشاهده)

هدف: شناخت ساختار، کاربرد و سودمندی‌های مهارت‌های روانی (از جمله تصویرسازی) برای ورزشکاران معلول، به آنها این امکان را می‌دهد که عملکرد خود را ارتقا دهند و ورزش برایشان خوشایندتر شود. پژوهش حاضر، تصویرسازی ورزشی ورزشکاران با اختلال‌های جسمی حرکتی، شنوائی و بینائی را مقایسه می‌کند.

روش بررسی: روش بررسی علی- مقایسه‌ای بود. جامعه آماری این پژوهش شامل کلیه ورزشکاران با اختلال جسمی حرکتی، شنوائی و بینائی بودند که تعداد ۹۷ نفر به روش غیرتصادفی در دسترس از شهر ارومیه انتخاب شدند. ابزار به کار رفته شامل پرسشنامه اطلاعات فردی و پرسشنامه تصویرسازی ورزشی (SIQ) با ۳۰ آیتم بود که ۳۰ بازنمائی متفاوت از ۵ کارکرد تصویرسازی را نشان می‌داد. برای آزمون فرضیه‌ها از آزمون تحلیل واریانس یکطرفه و آزمون تعقیبی توکی استفاده شد.

یافته‌ها: نتایج نشان داد تصویرسازی ورزشی، ورزشکاران با اختلال‌های جسمی حرکتی و شنوائی تفاوت معناداری با یکدیگر نداشت (۰٫۰۵>p). تصویرسازی ورزشی، ورزشکاران با اختلال‌های جسمی حرکتی و شنوائی به صورت معناداری بالاتر از ورزشکاران با اختلال بینائی بود (۰٫۰۵>p). تصویرسازی ورزشی، ورزشکاران با تحصیلات دانشگاهی به طور معنی داری بالاتر از همتایان با تحصیلات کمتر از دیپلم بود (۰٫۰۵>p). همچنین تصویر سازی ورزشی، ورزشکاران با شدت‌های مختلف آسیب تفاوت معنی داری با یکدیگر نداشت (۰٫۰۵>p).

نتیجه‌گیری: براساس یافته‌های پژوهش می‌توان نتیجه گرفت تصویرسازی برای کلیه ورزشکاران با اختلال‌های حسی و حرکتی بصورت گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته باید بر بهبود مهارت تصویرسازی در ورزشکاران با اختلال بینائی تاکید گردد. همچنین باید به ارتقاء تحصیلات ورزشکاران دارای اختلال نیز تاکید گردد.

متن کامل [PDF 327 kb]   (1602 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: ۱۳۹۳/۷/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۳/۱۱/۲۸

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb