جلد 6 -                   ‫جلد (6): 0 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Valadan M. Review the situation with regard to access to health centers and providing services to people with disabilities in the city of Shiraz . MEJDS. 2016; 6
URL: http://jdisabilstud.ir/article-1-423-fa.html
ولدان محسن. بررسی وضعیت دسترسی به مراکز بهداشتی و درمانی و رابطه آن با ارائه خدمات به افراد دارای ناتوانی درشهر شیراز. مجله مطالعات ناتوانی. 1395; 6 ()

URL: http://jdisabilstud.ir/article-1-423-fa.html


دانشجوی دوره کارشناسی ارشد
چکیده:   (10378 مشاهده)

هرفردی حق دارد که به خدمات بهداشتی و درمانی مورد نیاز خود بدون هیچ گونه تبعیض از نظر وضع جسمی ، محل اقامت ، نوع بیماری یا زمان دسترسی به خدمات دسترسی داشته باشد. بیمارستانها و مراکز درمانی از جمله مراکز حیاتی و مهم خدماتی هستند که دسترسی مناسب و به موقع به آنها ازاهداف اساسی توسعه و عدالت اجتماعی به حساب می‏آید. کاوش در حیطه، نحوه و میزان احترام به کرامت انسانی شهروندان ازجمله شهروندان دارای ناتوانی و معلولیت می‏تواند مهم تلقی شده و به کسب اطلاعات ذیقیمتی منجر شود. هدف پژوهش حاضر بررسی وضعیت دسترسی به مراکز بهداشتی و درمانی و رابطه آن با ارائه خدمات به افراد دارای ناتوانی درشهر شیراز بود.

مواد و روشها: جامعه مورد مطالعه  شامل کلیه ساختمان های مراکز بهداشتی درمانی دولتی و خصوصی شهر شیراز در سال 1392 بود. حجم نمونه آماری با استفاده از فرمول کوکران120 مرکز معین گردید و همچنین 120 نفر ازافراد دارای ناتوانی شامل، نابینا، ناشنوا و معلول جسمی حرکتی ساکن در شهر شیراز که به این مراکز مراجعه کرده بودند به صورت نمونه گیری غیر احتمالی ساده انتخاب شدند. برای مشاهده وضعیت دسترسی نمونه‏های مورد مطالعه، یک فهرست بررسی بکار گرفته شد که قبلاٌ روایی آن تایید شده بود. همچنین جهت تعیین دیدگاه فرد دارای ناتوانی در مورد  مناسب سازی و ارائه خدمات درمرکز درمانی، پرسشنامه‏ای شامل ده سوال که روایی آن تعیین شد، مورد استفاده قرار گرفت. برای تجزیه و تحلیل آماری از برنامه آماریspss 19 و آزمون همبستگی اسپیرمن برای مقایسه ارتباط بین اطلاعات بدست آمده استفاده شد.

یافته ‏ها:میزان مناسب سازی در 120 مرکز بهداشتی و درمانی با توجه به فهرست بررسی و نظرات معلولین 55/50 درصد بدست آمد. در این مطالعه در همه بخش‏ها رابطه‏ی معناداری بین مناسب سازی مراکز و ارائه خدمات پیدا نشد.رابطه‏ی ارائه‏ خدمت با پارکینگ، پله، ‏آسانسور وقسمت های اداری معنادار بود( 05/0 =( p .

نتیجه ‏گیری

بر اساس نتایج این بررسی مناسب‏ترین بخش‏های مراکز بهداشتی و درمانی بترتیب آسانسورها، راهروها و مسیرهای عبور، سالن انتظار بیماران ومبلمان عمومی، قسمتهای اداری، سطح شیب دار، سرویس بهداشتی، بازشوها و درها و پنجره‏ها، پله، ورودی اصلی ساختمان و در نهایت توقفگاه(پارکینگ) که بدترین وضعیت مناسب سازی را دارد، می‏باشند. بر اساس نظرات افرادی که پرسشنامه معلولین را تکمیل کردند، می‏توان نتیجه گرفت که آسانسورها با 01/75 درصد بهترین وضعیت از لحاظ میزان مناسب سازی و توقفگاه بدترین وضعیت را به خود اختصاص داده است.

     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: ۱۳۹۳/۶/۳ | پذیرش: ۱۳۹۴/۲/۵

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb