مقالات درحال آماده‌سازی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علم و هنر یزد
2- دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی
چکیده:   (86 مشاهده)

هدف: پژوهش حاضر با هدف بررسی اثربخشی آموزش برنامه فرزندپروری مثبت بر روی بهبود اضطراب و پرخاشگری کودکان مبتلا به تالاسمی با توجه به کنترل دارویی در شهر شیراز انجام شد.
روش بررسی: طرح پژوهش از جمله طرح‌های نیمه آزمایشی با گروه آزمایش و گروه کنترل است و ارزیابی به صورت پیش‌آزمون، مداخله و پس آزمون بوده است. جامعه آماری پژوهش حاضر شامل کلیه کودکان محدوده سنی 15-8 ساله دارای تالاسمی که در سال 1396-1395 ­به بیمارستان دستغیب شیراز مراجعه کردند، بودند. نمونه آماری شامل 32 کودک با اخذ رضایت نامه کتبی از والدین را تشکیل دادند که به شکل تصادفی به دو گروه آزمایش (16n=) و گروه کنترل (16n=) قرار گرفتند. برای اندازه­گیری متغیر­های مورد نظر یعنی اضطراب، از آزمون غربالگری اختلالات هیجـانی مـرتبط بـا اضـطراب دوره کـــودکی، پرسشــنامه اســکارد (1997) و برای اندازه­گیری پرخاشگری از پرسشنامه خشم نلسون (2000) استفاده شد. به منظور اجرای طرح تحقیق والدین گروه آزمایش تحت 8 جلسه برنامه فرزندپروری مثبت (هر هفته یک جلسه) قرار گرفتند. در انتهای جلسات از آزمودنی­ها پس آزمون گرفته شد. برای پاسخگویی به سوالات تحقیق از آزمون­های t و تحلیل کوواریانس و به کمک نرم افزار  SPSS-22 استفاده ­شد.
یافته­ها: نتایج نشان داد 8 جلسه برنامه فرزندپروری مثبت موجب کاهش اضطراب کودکان (001/0p) و کاهش پرخاشگری کودکان (001/0p) مبتلا به تالاسمی شد.
نتیجه­گیری: می­توان از برنامه فرزندپروری مثبت به عنوان یک روش درمانی مؤثر برای درمان اضطراب و پرخاشگری کودکان مبتلا به تالاسمی استفاده کرد.
متن کامل [PDF 0 kb]   (12 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱/۲۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb