جلد 8 - شماره سال ۱۳۹۷                   ‫جلد (8): 25 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Demehri F, Saeedmanesh M, Jala N. The effectiveness of acceptance and commitment therapy (ACT) on rumination and well-being in adolescents with general anxiety disorder. mejds. 2018; 8 :25-25
URL: http://jdisabilstud.ir/article-1-960-fa.html
دمهری فرنگیس، سعیدمنش محسن، جلا نرگس. اثربخشی درمان مبتنی‌بر پذیرش و تعهد بر نشخوارفکری و بهزیستی روان‌شناختی نوجوانان مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر. مجله مطالعات ناتوانی. 1397; 8 () :25-25

URL: http://jdisabilstud.ir/article-1-960-fa.html


1- دانشگاه علم و هنر یزد
چکیده:   (1790 مشاهده)

هدف: اختلال اضطراب فراگیر نوعی اختلال اضطرابی است که به‌صورت نگرانی بیش‌از‌اندازه دربارهٔ اتفاقات روزمره تعریف می‌شود. هدف از انجام پژوهش حاضر بررسی اثربخشی درمان مبتنی‌بر پذیرش و تعهد بر بهزیستی روان‌شناختی و نشخوارفکری در نوجوانان مبتلا به اضطراب فراگیر بود.
روش‌بررسی: طرح پژوهش حاضر آزمایشی پیش‌آزمون-پس‌آزمون با گروه گواه بود. جامعهٔ آماری شامل تمامی نوجوانان دختر ۱۳ تا ۱۵ سالهٔ شهر تهران در سال تحصیلی ۹۷-۹۶ بود. نمونهٔ مطالعه به‌شیوهٔ غربالگری تصادفی چند‌مرحله‌ای انتخاب شدند. به این‌صورت که از بین دانش‌آموزان، آن‌هایی که در پرسشنامهٔ اضطراب فراگیر (اسپیتزر، ۲۰۰۶) دارای نمرهٔ بالاتر از میانگین (بالاتر از ۱۰) بودند، ۴۰ نفر به‌طور تصادفی انتخاب گردیده و در دو گروه گواه و آزمایش قرار گرفتند. آزمودنی‌های گروه آزمایش به‌مدت ۱۲ جلسه آموزش دیدند. با استفاده از پرسشنامه‌های بهزیستی روان‌شناختی (ریف، ۱۹۸۰) و نشخوارفکری (نالن و هوکسما، ۱۹۹۱) پیش‌آزمون و پس‌آزمون اجرا شد. داده‌ها در سطح آمارتوصیفی (میانگین و انحراف‌معیار) و استنباطی (تحلیل کوواریانس) توسط نرم‌افزار SPSS-21 تجزیه‌و‌تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج حاصل از داده‌ها نشان داد که درمان مبتنی‌بر پذیرش و تعهد باعث کاهش نشخوارفکری (پس‌آزمون گروه آزمایش: ۱۷٫۱۵±۴۱٫۱۵ و گواه:۸٫۶۱±۴۷٫۵۵ و ۰٫۰۰۳p=) می‌شود و همچنین میزان بهزیستی روان‌شناختی را در نوجوانان مبتلا به اضطراب فراگیر افزایش می‌دهد (پس‌آزمون گروه آزمایش۱۵٫۵۱±۳۴۸ و گواه ۱۳٫۹۷±۳۱۸٫۳۵ و ۰٫۰۰۱p<).
نتیجه‌گیری: باتوجه به اثربخشی درمان مبتنی‌بر پذیرش و تعهد بر کاهش نشخوار‌فکری و افزایش بهزیستی روان‌شناختی استفاده از این درمان به متخصصین در این حوزه توصیه می‌گردد.

 

متن کامل [PDF 742 kb]   (804 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۶/۱۰/۵ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۱۹

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb