مقالات درحال آماده‌سازی                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علم وهنر
2- کارشناس ارشد روان شناسی بالینی
چکیده:   (423 مشاهده)

هدف :زنان سرپرست خانوار عهده دار اداره مالی خانواده اند به همین دلیل، پژوهش ها نشان می دهند که آنان از نظر روانشناختی دچار مشکلاتی می باشند. هدف پژوهش حاضر بررسی اثربخشی شناخت درمانی مبتنی بر ذهن اگاهی بر افسردگی، اضطراب و تاب آوری زنان سرپرست خانوار شهر تهران بود.

 روش بررسی:پژوهش آزمایشی با طرح پیش آزمون- پس آزمون با گروه کنترل بود. جامعه آماری شامل کلیه زنان سرپرست خانوار مراجعه کننده به بهزیستی شهرستان تهران بودند. با استفاده نمونه گیری در دسترس تعداد 40 زن سرپرست خانوار انتخاب شدند. آزمودنی ها پس از انجام پیش آزمون به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل قرار گرفتند. مداخله در 8 جلسه اجراشد. با پرسشنامه های افسردگی بک(1983)، اضطراب بک (1986) و آزمون تاب آوری کونور و دیویدسون(2003) قبل و بعد از مداخله مورد سنجش قرار گرفت. جهت تجزیه و تحلیل داده ها ازآنالیزکوواریانس چند متغییره استفاده گردید.

 یافته ها: نتایج تحلیل کوواریانس نشان داد که میزان اضطراب و افسردگی زنان سرپرست خانوار تحت مداخله شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی به طور معناداری کاهش یافته است (P<0.05).

نتیجه گیری:بر اساس نتایج این پژوهش به درمانگران توصیه می شود برای کاهش اضطراب و افسردگی از شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی استفاده کنند.

 

متن کامل [PDF 265 kb]   (38 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۶/۹/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۱۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb